NASZ DOM

Nasz nowy dom – Plany remontowe

Lekko ponad dwa tygodnie temu odebraliśmy klucze do naszego domu! W końcu możemy ruszyć z remontem na dobre. Poniżej przedstawiam plany remontowe, skrót ze wstępnych prac projektowych, rzuty naszego domku oraz kilka inspiracji.

 

Projekt przebudowy domu

Układ naszego nowego domu jest bardzo sensowny, nie wymaga większej przebudowy, jedynie kilku kosmetycznych zmian, które unowocześnią bryłę kostki z zewnątrz oraz ułatwią korzystanie z wnętrza domu. Jednakże przewidujemy sporo zmian funkcjonalnych – takich, które zmaksymalizują komfort życia w starym domu.

W tym celu zatrudniliśmy biuro architektoniczne, które ma nam przygotować „projekt architektoniczno-budowlany przebudowy domu jednorodzinnego” na który składa się projekt elewacji, projekt konstrukcyjny (w związku ze zmianą wielkości niektórych okien/usuwaniem balkonów itp.), koncepcje 2d wnętrza, projekt elektryki, projekt oświetlenia, projekt łazienek oraz projekt kuchni.

Wstępny projekt już oglądaliśmy i jesteśmy zadowoleni z kierunku, w jakim to zmierza. Teraz tylko musimy wybrać poszczególne wersje pomieszczeń. Dlaczego sami sobie nie projektujemy wnętrza? Bo od projektowania wnętrz są architekci, którzy zjedli na tym zęby, więcej tłumaczę tutaj.

Poniżej rzut naszego domu z zaznaczonymi pomieszczeniami oraz widok elewacji. Planujemy usunąć frontalny oraz boczny balkon, taras zostawiamy bez zmian. Okno w salonie idzie do wywalenia, bo ma układ iście blokowy, zamiast niego damy jedno duże okno. Zrobimy otwarte przejście pomiędzy kuchnią i jadalnią, a może nawet między salonem i jadalnią – córki mogłyby się ścigać praktycznie po całym parterze w kółko ;) .

Na piętrze planujemy połączyć toaletę z łazienką i tym micro korytarzykiem prowadzącym do łazienki oraz lekko powiększyć kosztem biura, by stworzyć dużą łazienkę, w której zmieści się i wanna i prysznic. W pokoju dziewczyn likwidujemy ściankę przedzielającą pomieszczenie na pół, zmieniamy okna na większe dwa poziome. Jak podrosną i będą miały dosyć wspólnego mieszkania mąż ze swoim biurem przeniesie się do piwnicy, a biuro zamienimy na dodatkową sypialnię.

Plany remontowe

Jak już dopracujemy projekt przebudowy tak do końca, pewnie co nieco zmieni się w poniższym harmonogramie, mam jednak nadzieję, że się wyrobimy czasowo.

Plany remontowe na marzec/kwiecień – będziemy samodzielnie zrywać podłogi, boazerię, tapety ze wszystkich ścian, skuwać stare kafle w przedpokoju, korytarzu oraz kuchni, wywalać framugi oraz drzwi. W międzyczasie ekipa naszego fachowca ma powolutku oczyszczać łazienkę, wyburzać ścianki w pokoju córek. Mamy zamiar wyrobić się z powyższymi pracami do końca kwietnia.

Plany remontowe na maj/czerwiec/lipiec – ekipa remontowa musi zrobić:

 1. Przebudowa łazienki górnej.
 2. Remont dolnej łazienki.
 3. Tam, gdzie trzeba nowe wylewki oraz kafle na podłogę.
 4. Usunięcie starych małych okienek w pokoju dziewczyn, usunięcie dużego okna w salonie, nowe nadproża do przejść i okien.
 5. Przeniesienie/stworzenie punktów świetlnych/gniazd itp. w nowych miejscach zgodnie z projektem.
 6. Gładzie tam, gdzie trzeba (czyli kuchnia/przedpokój/korytarze).
 7. Drobne prace związane z instalacją grzewczą.

W międzyczasie inni fachowcy:

 1. Naprawa i cyklinowanie schodów.
 2. Wstawienie nowych okien.
 3. Wstawienie drzwi wejściowych.
 4. Cyklinowanie podłóg sypialnia oraz biuro.
 5. Montaż nowej balustrady do wewnętrznych schodów.

Plany remontowe na sierpień i wrzesień (we wrześniu będziemy się powoli przeprowadzać, tak by pod koniec tego miesiąca spać już w nowym domu):

 1. Malowanie ścian (będziemy sami malować, doświadczenie mamy duże, no i muszę wrócić do formy przed powrotem do pracy 😉 ).
 2. Położenie paneli w salonie, jadalni, pokoju dziewczyn.
 3. Zamówienie kuchni oraz drzwi wewnętrznych (bez jednego oraz drugiego można się na początku obejść, ale na koniec listopada to już moglibyśmy mieć).

BONUS – Szalone plany remontowe – piwnica

Mamy ogromną piwnicę, prawie 80m2 pomieszczeń gospodarczych o wysokości 212cm więc w miarę użytkowej oraz 70m2 na garaż i dwa większe pomieszczenia gospodarcze. Także jest z czym szaleć, a na piwnicę mamy praktycznie tylko szalone pomysły.

 1. Jedno oddzielne pomieszczenie na pralnię z suszarnią oraz jedno oddzielne pomieszczenie na kotłownię – mało szalone, ale spokojnie, dopiero się rozkręcam 😉
 2. Pokój kąpielowy z sauną, dzieciom wstęp wzbroniony ^^.
 3. Pracownia malarska/rzemieślnicza. Zawsze chciałam pracować mocno gliną, teraz będę miała gdzie.
 4. Pokój imprezowy – planujemy mieć tam projektor (do oglądania meczy), mocny sprzęt grający, barek, stół do pingponga, może na bilard też znajdzie się miejsce.
 5. Oraz najważniejsze dla mnie – pomieszczenie na hydroponiczną uprawę warzyw. Jestem zapalonym ogrodnikiem, o taaak, będę tam hodować wszystko, co na codzień żrę (jako weganka to wiadomo, że trawę i kamienie 😉 ) oraz wszelkie roślinne kurioza i rzadkie okazy.

 

Styl, paleta barw, inspiracje

Nie chcę się za bardzo zdradzić z tym, co planujemy, jeśli chodzi o stylistykę, ale coś muszę Wam napisać. Planujemy wnętrze w jedynym liczącym się stylu, czyli – FORMA W SŁUŻBIE FUNKCJI, a jeśli chodzi o aspekty estetyczne to będziemy dążyć do zbilansowanego miksu stylów – NOWOCZESNY + MID CENTURY MODERN na klasycznej bazie, jednak odważnie i kolorowo.

Tłem dla wszystkich pomieszczeń będzie jasny chłodny beż, meble w ciemnym chłodnym odcieniu brązu oraz czarne, tekstylia beżowe/bordowe/szmaragdowe oraz dodatkowe pojedyncze meble i dekoracje wyłącznie zielone.

Chiswick Family Home contemporary-living-room

 

Co do elewacji wahamy się pomiędzy częściowym slatted wood, a minimalistyczną, mono kolorystyczną elewacją całości w bieli. Ale elewacja to już robota na kolejny rok, łącznie z projektem ogrodu (który będę robić sama), nowe ogrodzenie, podjazd, ścieżki dookoła domu.

 

Bungalow in Brandenburg modern-exterior
Neubau eines Wohnhauses im Park modern-entrance

 

Jeśli macie pomysł co można by zmienić/dodać dajcie mi koniecznie znać w komentarzach!

Pozdrawiam serdecznie!

Previous Post Next Post

19 komentarzy

 • Reply Kinga Ćwięka 17 marca 2018 at 17:27

  Świetne plany. Będzie pięknie. Gratuluję pomysłu!

 • Reply Instytut Designu 19 marca 2018 at 16:13

  kostki są bardzo wdzięcznymi budynkami:) sama poluję na taką w dobrej lokalizacji

  • Reply Monika P. 19 marca 2018 at 21:38

   O tak, mają swój urok i mnóstwo mankamentów 😉 . Powodzenia w poszukiwaniach!

 • Reply Minimalistic Girl 19 marca 2018 at 22:21

  Ile rzeczy przed Wami, cóż mam nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem i już niedługo będziecie mogli zaszyć się w wymarzonym domowym zaciszu 😀

  • Reply Monika P. 20 marca 2018 at 15:20

   Mam też taką nadzieję, bo płacić za ogrzewanie gazowe dwóch dużych domów przez kolejną zimę nie mam zamiaru 😀

 • Reply sewama 19 marca 2018 at 22:50

  Widzę, że szykują się spore zmiany! 🙂 Super!
  Magda

  • Reply Monika P. 20 marca 2018 at 15:21

   Dzięki 🙂

 • Reply Magonki 20 marca 2018 at 12:13

  Marzy mi się taki dom (kostka) ale z tego co czytałam takich już nie budują a kupić taki jest dosyć ciężko, dlatego zazdroszczę 😀 Drugim typem domku dla mnie są domy z paczki, bardzo ciekawa alternatywa i ja osobiście jeśli już bym miała taki domek remontować to zrobiłabym w stylu industrialnym, uwielbiam surowy styl który jednocześnie jest bardzo przytulny 🙂 Jedyne czego mi brakuje w tym spisie to kwoty, ile planujecie wydać i po skończeniu wpis ile faktycznie was to wyniosło 🙂

  • Reply Monika P. 20 marca 2018 at 15:16

   Kupić jest ciężko, bo z reguły właściciele takich domów to burżuazja dawnych lat ą ę itp i są strasznie nieprzyjemni w obyciu, z góry zakładają, że ktoś ich chce oszukać i kupić za bezcen ich perełkę. A potem tej perełki nie mogą sprzedaż przez 5 lat. No dramat po prostu! Jak już skończymy proces projektowy i będę wiedzieć co dokładnie i jak będziemy remontować to dam znać ile planujemy wydać na remont i materiały, cały spis wydatków poniesionych oraz jak bardzo rozminęliśmy się z naszymi wyliczeniami, bo tego raczej się nie da uniknąć 😉

 • Reply Kasia KlinikaDIY 22 marca 2018 at 10:00

  Wiele pracy przed Wami, ale to już chyba sama radość :). Bardzo fajny układ i najbardziej zazdroszczę Ci wielkiej piwnicy. W szczególności miejsca na pracownię :). Powodzenia !!!

  • Reply Monika P. 24 marca 2018 at 09:37

   Dzięki dzięki 🙂

 • Reply Grzegorz 22 marca 2018 at 11:58

  Dom wygląda niesamowicie nowocześnie! Jeszcze wiele pracy zostało, ale satysfakcja na pewno zrekompensuje wysiłki 🙂

 • Reply Marheri Crafts 22 marca 2018 at 12:19

  Trzymam kciuki! Urządzanie po swojemu jest niezwykle ekscytujące i przynosi wiele radości 🙂

  • Reply Monika P. 24 marca 2018 at 09:38

   dzięki 🙂

 • Reply zresetowani 24 marca 2018 at 11:27

  Czekam na dalsze wpisy o remoncie 😀

 • Reply Monika 1 kwietnia 2018 at 08:45

  Jako podsiadaczka domu-kostki z lat 70 odziedziczonej po dziadkach i jeszcze nie wyremontowanej do końca, niecierpliwie czekam na dalsze informacje z placu boju 🙂 pozdrawiam

  • Reply Monika P. 1 kwietnia 2018 at 09:04

   zapraszam na instagram, tam na bieżąco będę wstawiać postęp z remontu. Nawet już co nie co tam jest 😉

 • Reply tarapatka 10 kwietnia 2018 at 21:14

  Super! Jestem bardzo ciekawa efektu końcowego 😀

 • Leave a Reply