Porady

Jak stworzyć idealne wnętrze?

Właśnie kupiłeś mieszkanie/dom? Uważasz, że wiesz jak miałoby wyglądać Twoje idealne wnętrze? Wydaje Ci się, że zaprojektowanie go to nic trudnego? Albo zupełnie odwrotnie — drżysz na myśl o tym, jak miałoby wyglądać Twoje idealne wnętrze? Może będziesz korzystać z usług projektanta i czujesz, że nie musisz się martwić o szczegóły? Jeśli na jakiekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś tak, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Przedstawiam w nim receptę na stworzenie idealnego wnętrza. A jest nią oczywiście — zebranie wymagań funkcjonalnych oraz niefunkcjonalnych!

 

 1. Wstęp – zebranie wymagań podstawą zaprojektowania perfekcyjnie dopasowanego pod siebie wnętrza
 2. Jak zebrać wymagania dotyczące projektu wnętrza?
 3. Co to znaczy idealne wnętrze?
 4. Wymagania niefunkcjonalne i funkcjonalne.
 5. Style we wnętrzach.
 6. Lista pytań pomocniczych.
 7. Czas zacząć projektować swoje idealne wnętrze…

 

Zebranie wymagań podstawą zaprojektowania perfekcyjnie dopasowanego pod siebie wnętrza

Zebranie wymagań samo w sobie nie jest projektowaniem. Jest przygotowaniem, ino wstępem do zaprojektowania Twojego wnętrza. Nie ma znaczenia czy będziesz korzystać z usług architekta, czy też spróbujesz zrobić to sam.

Architekt będzie Ci wdzięczny, że jesteś tak świetnie przygotowany i wiesz co dokładnie chcesz, oszczędzi to wielu problemów wynikających z nieumiejętności komunikacji. Niewiele osób na świecie potrafi otwarcie i precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, czego tak naprawdę chce — od życia, rodziny, pracy, po rzeczy tak prozaiczne, jak styl ubioru, wygląd zewnętrzny oraz te nieszczęsne wnętrza.

Jeśli planujesz zaprojektować sobie wnętrze sam, taki drogowskaz w postaci listy wymagań będzie nieocenionym pomocnikiem wzdłuż całej wyboistej drogi, jaką jest projektowanie wnętrza. Wszystko jest oczywiście kwestią tego, co wymagasz od swojego mieszkania i to co musisz ustalić, zanim weźmiesz się do roboty.

 

Jak zebrać wymagania dotyczące projektu?

Potrzebne będą Ci dwie podstawowe aplikacje. Pinterest oraz Evernote. Dlaczego akurat te dwie? Po pierwsze są darmowe, po drugie możesz je zainstalować na dowolnym urządzeniu, więc zawsze będą z Tobą jak będziesz ich potrzebować, po trzecie są wystarczające do tego, by zebrać Twoje wszystkie wymagania.

Pinterest umożliwia tworzenie tablic, do których można przypinać zdjęcia znalezione na samym Pintereście (rewelacyjna baza inspiracji do absolutnie wszystkiego co przez ogół jest uważane za legalne i przyzwoite), można do owych tablic dodawać zdjęcia znalezione poza Pinterestem czy też zrobione przez Ciebie. Każda tablica może mieć sekcje, więc na potrzeby zbierania wymagań projektowych wystarczy Ci jedna tablica np. „Nasze mieszkanie”, a w niej wiele sekcji np. „sypialnia”, „łazienki”, „inspiracje”, „detale” itp. Znajdziesz gdzieś w sieci idealny stolik nocny – bach – ląduje w tablicy sypialnia, odcień x jakiejś farby, który Ci się najbardziej podoba – bach – ląduje w tablicy „paleta kolorystyczna”. W ten sposób owe tablice staną się od razu moodboardami.

Analogicznie do tablic na Pintereście należy sobie stworzyć notatnik w Evernocie -jest to program, który robi za nieskończenie wielki zbiór notatników, notatek. Synchronizuje się na bieżąco, tak by na każdym urządzeniu zastać te same notatki i te same móc edytować. Najwygodniej będzie stworzyć w nim jeden notatnik np. „Nasze mieszkanie”, a w nim zbiór notatek o nazwach odpowiadających sekcjom/tablicom na Pintereście. Tak będziesz spisywać czego oczekujesz od danego pomieszczenia albo ogólnie od całego mieszkania.

W Evernocie będziesz zapisywać wszystkie swoje wymagania funkcjonalne, za to w Pintereście niefunkcjonalne (niżej piszę o tych wymaganiach troszkę więcej).

 

Co to znaczy idealne wnętrze?

Idealne wnętrze to takie, w którym będziemy się czuli świetnie. Jest to pojęcie bardzo subiektywne i takie musi pozostać. Twoje idealne mieszkanie ma pasować Twojej rodzinie, a nie teściowej, sąsiadce czy dalszym znajomym. Ma Ci się podobać, ma być dla Ciebie przyjemną ostoją, która w zależności od Twoich potrzeb albo Cię zrelaksuje, albo pobudzi do działania.

Musi pasować Ci pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym. Nie ma nic gorszego niż elementy wnętrza, które nas wkurzają np. gniazdo elektryczne za nisko/wysoko albo włącznik do światła na zewnątrz łazienki, niewygodna kuchnia, niedoświetlony blat roboczy w kuchni, uskoki na posadzkach między pomieszczeniami, o które w kółko będziemy się potykać, w przedpokoju brak siedziska, na którym moglibyśmy zdjąć buty itd.

Czasami nie wiemy jak miałoby wyglądać nasze idealne wnętrze, mamy małe wymagania, albo nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że moglibyśmy mieć x albo y. Co gorsza, my nawet nie wiemy, że to x albo y może polepszyć jakość naszego domowego życia. W takiej sytuacji radzę skorzystać z usług pomysłowego architekta. Jeśli swoje wymagania sprecyzujesz jak najściślej się da współpraca uda się przednie, a Ty będziesz się cieszyć swoim mieszkaniem przez długie lata.

 

Wymagania funkcjonalne i niefunkcjonalne.

Informatycy dobrze wiedzą czym różnią się wymagania funkcjonalne od niefunkcjonalnych, przeciętny człowiek nie wie o tym nic. Wymagania funkcjonalne są najważniejszymi wymaganiami, które będziesz musiał zebrać, jeśli chcesz stworzyć dla siebie idealne wnętrze. Przez większość osób samodzielnie projektujących sobie wnętrza całkowicie albo w większości olewane, a to one będą stanowić o naszym komfortowym życiu w danym wnętrzu. Wymagania te opisują funkcje, jakie muszą spełniać poszczególne pomieszczenia/fragmenty wnętrza.

Wymagania niefunkcjonalne mówią o tym, jak chcesz by wyglądało Twoje wnętrze. W wymaganiach niefunkcjonalnych musisz uwzględnić inspiracje dotyczące stylu, który Tobie się najbardziej podoba. Wybrać paletę barw, określić czy wolisz chłodne, czy ciepłe odcienie. Określić jakie meble, dodatki oraz tekstylia odpowiadają Twoim gustom najbardziej.

Niżej znajdziesz krótką prezentację z 9 najpopularniejszych stylów wnętrzarskich oraz listę pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć, zanim zaczniesz projektować swoje wnętrze. Odpowiedzi na te pytania ułatwią Ci zaprojektowanie wnętrza na maksa, dadzą też poczucie pewności, że o niczym, przy projektowaniu własnego wnętrza, nie zapomniałeś.

 

Style we wnętrzach.

Wybór tego jedynego stylu we wnętrzu nie należy do prostych. Z reguły decydujemy się na styl, który widzimy najczęściej / jest aktualnie modny, a nie na taki, który pasuje do naszego charakteru albo zwyczajnie nam się podoba, brakuje nam świadomości oraz odwagi. Kończymy mieszkając we wnętrzu w stylu skandynawskim, bo tak jest najłatwiej. Tak wcale być nie musi, stylów jest od groma i możemy w nich przebierać jak w ulęgałkach.

Najważniejszym jest, by określić czy Twoje mieszkanie ma być dla Ciebie inspirujące/pobudzające do działania/energetyczne, czy może wyciszające/relaksujące. Jaki prowadzisz styl życia? Jaki masz temperament? Jak lubisz odpoczywać? Jakie masz hobby? To wszystko jest kluczowe w stworzeniu idealnego dla Ciebie wnętrza.

Poniższe opisy stylów są stereotypowe, wręcz przerysowane — w ten sposób będzie łatwiej sobie wyobrazić, czym charakteryzuje się dany styl. Bazuję na głównych cechach, a nie wszystkich możliwych, danego stylu. Większość wnętrz, które tworzymy jest miksem dwóch/trzech stylów — należy jednak rozróżnić to od stylu eklektycznego — on bowiem jest miksem wszystkich stylów, może dowolnie czerpać elementy z każdego stylu — jest też najtrudniejszy do utrzymania w ryzach. Niewiele dobrych wnętrz, które określane są mianem eklektycznych tak naprawdę nimi są.

Subiektywne wrażenia dotyczące danego stylu mogą nie zgadzać się z moimi inspiracjami/opisami, nie oznacza to jednak, że są one nieprawidłowe. Wnętrze w stylu X osoby Y może się diametralnie różnić od wnętrza w stylu X osoby Z. Tylko „copy pasty” będą perfekcyjne stylistycznie, a przecież nie o to chodzi w Twoim idealnym wnętrzu.

 

 

STYL MODERN BARN (FARMHOUSE)

Naturalne materiały – len, rattan, surowe drewno. Ciepłe odcienie bieli, beżu, złamane szarości, miedź. Elementy dekoracyjne wprost z dawnego rolnictwa, drewniane koła od wozu/ kanki na mleko / lampy naftowe. Zachowane stare elementy budownictwa – odkryte pobielone ściany z cegły/ługowana drewniana podłoga oraz deski na ścianach/drewniane surowe okryte belki stropowe. Takie wnętrze idealnie wpasuje się w przerobioną na dom starą stodołę/oborę/wiejską chatę z cegły/beli drewnianych.

Lake Bonavista Renovation farmhouse-bathroom
Chichester kitchen collection farmhouse-kitchen
Cottage Style Guest Home transitional-living-room
Farmhouse Inspiration farmhouse-bedroom

 

 

STYL KLASYCZNY (TRADYCYJNY)

Dominuje biel/szarość/beż. Na podłogach/blatach/ścianach marmur calacatta/carrara, parkiet, bądź biało-czarna mozaika. Sztukaterie, wysokie listwy przypodłogowe, klasyczne żyrandole, porcelana, kominek z kamiennym portalem. Wnętrze eleganckie z niedominującymi nad przestrzenią meblami i dodatkami. Daje poczucie bezpieczeństwa i przytulności, z nutą patosu i luksusu.

Rue de Grenelle, Paris traditional-living-room
Bermondsey Wall modern-bedroom
Kitchen transitional-kitchen
Kiyot Way Remodel transitional-bathroom

 

 

STYL GLAMOUR

Luksusowe, eleganckie wnętrza, które biją blaskiem po oczach (pozytywnie, nie kiczowato). Styl ten charakteryzuje się mocnym kontrastem, gładkimi błyszczącymi powierzchniami, często są to meble w lustrzanej okleinie albo lakierowane na wysoki połysk. Kolorystyka od bieli i czerni po odcienie kamieni szlachetnych – szmaragd, rubin, szafir, ametyst. Ciemne ściany, dużo srebrnych/chromowanych/kryształowych dekoracji. Duże lustra w zdobnych ramach. Atłasowe/pikowane meble.

Modern Family Home Refurbishment in Bournemouth, Dorset modern-living-room
The Hampstead Apartment contemporary-bedroom
Gold Coast Residence contemporary-bathroom
The Hampstead Apartment contemporary-kitchen

 

 

STYL SKANDYNAWSKI

Baza w postaci białych/szarych ścian oraz stonowanej podłogi. Meble drewniane jasne/białe/czarne. Przytulności wnętrzom skandynawskim dodają naturalne materiały – len / rattan / bawełna oraz duża ilość lampionów, świec i lamp. Pełne bibelotów i stonowanych dekoracji, na ścianach grafiki, sporo zielonych roślin. Możliwy spójny dla wszystkich pomieszczeń akcent kolorystyczny, mocno ożywi to wnętrze.

Krukmakargatan 5 scandinavian-kitchen
Hvitfeldtsgatan 13, Kungshöjd victorian-kids
Garverigränd 7 scandinavian-bathroom
Brahe Suites scandinavian-living-room

 

 

 STYL NOWOCZESNY

Wnętrza modne, minimalistyczne, całkowicie „zabudowane” meblami na indywidualne zamówienie. Otwarta przestrzeń, dla której bazą bywa biel/szarość/czerń/jasne drewno, głównie chłodne odcienie. Drogie, rewelacyjnej jakości meble – lekkie/proste w swojej bryle. Beton architektoniczny/płyty meblowe fornirowane/”slatted wood”/płyty gresowe wielkoformatowe – to główne materiały wykończeniowe tworzące wnętrza nowoczesne. Oświetlenie liniowe zabudowane bądź ogromne lampy sufitowe/podłogowe. Nacisk na inteligentny dom, mnóstwo elektronicznych gadżetów, równocześnie umiar w dekoracjach. Wnętrza, po których widać od razu, że są dobrze zaprojektowane, duży nacisk na funkcjonalność.

Levin Residence modern-living-room
Albert Park_01 modern-kitchen
Princes Hill Residence contemporary-bedroom
328 Wolseley modern-bathroom

 

 

 STYL EKLEKTYCZNY

Odważne wnętrza pełne miksu stylów, materiałów, faktur. Stare, nowe oraz postarzane meble, moc barw pomarańcz, czerwień, khaki, śliwka, kobalt, bazowa szarość bądź biel również pasują. Ogromna ilość naturalnego różnorodnego drewna, podłogi w innym odcieniu niżeli meble. Niespasowane oświetlenie. Ciekawe i kolorowe grafiki/obrazy/zdjęcia na ścianach. Pełne książek i bibelotów, wnętrza te sprawiają wrażenie zagraconych. A mimo wszystko perfekcyjnie zgrane, niegryzące się. Eklektyczne wnętrza, podobnie do vintage/retro mają w sobie duszę, czuć w nich mocno styl bycia właścicieli.

White Rock Modern eclectic-bedroom
Drummonds Case Study: Shooting Lodge, Scotland eclectic-bathroom
Mountview eclectic-kitchen
London eclectic-living-room

 

STYL SHABBY CHIC

Motyw kwiatowy, kremowe i pastelowe odcienie. Bazę stanowią odcienie ciepłej bieli, mięty, beżu oraz naturalne średnio ciemne drewno. Całość jakby rozmyta, eteryczna, mocno romantyczna. Mnóstwo ceramicznych, metalowych bibelotów z dawnych lat. Firanki, miękkie kotary oraz koronkowe serwetki. Charakterystyczne przetarcia na meblach oraz otwarte półki na szkło.

Ferienhaus MVP shabby-chic-style-kitchen
Shabby-chic Style Bathroom shabby-chic-style-bathroom
The Farmhouse shabby-chic-style-living-room
Westwood, CA shabby-chic-style-bedroom

 

STYL INDUSTRIALNY

Wnętrza loftowe z elementami dawnego przemysłu, otwarte przestrzenie, odkryte rury wentylacyjne/belki stropowe, miedziane rurki do wody idące natynkowo, oryginalna cegła, ogromne wysokie przeszklenia ze szprosami. Miks czerni, ciepłego odcienia czerwieni – cegły i rdzy, drewna oraz czystej stali, masywne meble, często ze skóry. Surowe i ciemne, ale jednak przytulne, pełne pofabrycznych elementów, gołych żarówek wiszących nonszalancko z sufitu tylko na kablu, sprawiające wrażenie niewykończonego, lekko zaniedbanego.

Jane Kim Design industrial-kitchen
Urban Loft industrial-bathroom
Atlanta - Fulton Cotton Mill Lofts
Loft is Loft industrial-bedroom

 

STYL MID CENTURY MODERN

Styl lat 50 i 60 ubiegłego wieku. Niezwykle różnorodny, bazą kolorystyczną są z reguły ciepłe odcienie np. stonowane żółcie i pomarańcze, beż, czerwień i brąz, dodatki złote/czarne/białe. Każda dekoracja wydaje się dziełem sztuki, począwszy od zegarów, skończywszy na wazonach, nie mówiąc już o obrazach. Majestatyczne lampy oraz meble, proste czyste formy, mocny design, który wręcz wylewa się z każdego rogu. Pełna dowolność, jeśli chodzi o materiały wykończeniowe, z reguły w tym stylu mamy do czynienia z miksem stali, różnorodnego drewna, szkła i plexi, a nawet plastiku i sklejki. Mocno kontrastowe wnętrza – miękki pluszowy dywan na lakierowanym drewnianym parkiecie, kobaltowe poduszki na welurowej kanapie. Wnętrza z serialu Mad Men – kwintesencja mid century modern.

Los Angeles Mad Men Loft midcentury-kitchen
Mid-Century Bathroom in El Segundo, CA. midcentury-bathroom
UPPER WEST SIDE NYC midcentury-living-room

Yorktown Project midcentury-bedroom

 

Lista pytań pomocniczych

Poniższa lista pytań ma zmusić Cię do googlania konkretnych haseł, szukania własnych rozwiązań, analizowania co można/trzeba zastosować. Jest ich od groma, ale tyle ma ich być, a może nawet z 3 razy więcej. Pytania są dosyć ogólne, czasami pasują do mieszkania w bloku, czasami do wnętrza małego domku. Nie spisywałam pytań dotyczących specyficznych pomieszczeń typu pokój dzieci/biuro/kotłownia/pralnia/garderoba/spiżarnia/garaż/sauna/weranda/ogród zimowy itp. Po odpowiedzeniu na poniższe pytania nabierzesz doświadczenia/pewności siebie na tyle, że samodzielne przygotowanie pytań dotyczących tych specyficznych pomieszczeń nie będzie stanowiło dla Ciebie już żadnego problemu.

Przykładowe pytanie – „Czy potrzebujesz lustra w przedpokoju?” – ma wymusić zadawanie dalszych pytań – „Gdzie chcę mieć lustro?” „Gdzie mi się zmieści?”, „Czy ma być do ziemi, a może tylko takie od pasa w górę?”, „Jak dam duże lustro na ścianę, to braknie mi miejsca na dużą szafę”, „To może lustro na froncie drzwi od szafy, albo na drzwiach wejściowych?”. Zbieranie wymagań funkcjonalnych to taka gra w skojarzenia, odpowiadasz na jedno konkretne pytanie, a w głowie pojawiają się myśli dotyczące innych kwestii.

Jeśli tak będziesz to traktować to prawdopodobnie uda Ci się przygotować wymagania funkcjonalnie na 100%.

Obok niektórych pytań dopisałam swoje podpowiedzi/rady dotyczące konkretnej funkcjonalności. Nie musisz się z nimi zgadzać, ale dzięki nim jeszcze dokładniej przemyślisz pewne sprawy. „Nie podoba mi się takie rozwiązanie problemu, na szczęście właśnie wpadłam na pomysł jak to zrobić mądrzej/lepiej” – i to jest super!

 

OGÓLNE

 1. Dla ilu osób planowane jest mieszkanie?
 2. Jakie pomieszczenia będziesz potrzebować?
 3. Czy obecny układ pokoi Ci pasuje? Może chciałbyś jakieś ścianki poprzestawiać? Pomyśl nad możliwościami i ograniczeniami, które się z tym wiążą.
 4. Czy wolisz otwarte przestrzenie typu jedno wspólne wielkie pomieszczenie na kuchnię, jadalnię i salon? Czy może wolisz mieć kuchnię zamkniętą i oddzielną jadalnię?
 5. Które pomieszczenie jest dla Ciebie najważniejsze/które najmniej ważne? (HINT – na najmniej ważnym można oszczędzić, jeśli chodzi o materiały wykończeniowe, akurat tyle by było np. na śliczny parkiet w jodełkę do tego najważniejszego pomieszczenia)
 6. Jaki masz budżet na remont/wyposażenie? (HINT – dodaj 20% więcej niż wyliczyłeś)
 7. Ile czasu masz na remont, a ile możesz potrzebować? (HINT – dodaj 20% więcej niż wyliczyłeś)
 8. Kto/gdzie będzie spał/pracował/wypoczywał?
 9. Czy często miewasz gości, którzy będą nocować?
 10. Jakie masz hobby / w jaki sposób wypoczywasz? Czy będziesz potrzebować specjalnego miejsca na relaks?
 11. Czy w przyszłości planujesz zmianę przeznaczenia danego pomieszczenia (np. biuro ma się zmienić w pokój dla dziecka itp.)?
 12. Jaki rodzaj podłóg chcę mieć w poszczególnych pomieszczeniach (panele laminowane/lvt/deska barlinecka/lita drewniana podłoga/gres/kamień/wykładzina itp.)?
 13. Gdzie będzie stała pralka (kuchnia/łazienka/pralnia/inne pomieszczenie gospodarcze)?
 14. Gdzie chcesz mieć gniazda z USB (nigdzie/w kuchni nad blatem/za kanapą w salonie/w łazience itp.)?
 15. Jakie kolory mają dominować we wnętrzu? Jakich chcesz uniknąć?
 16. Czego z materiałów wykończeniowych kategorycznie nie chcesz w swoim mieszkaniu?
 17. Czego z funkcjonalnych aspektów wnętrza chcesz uniknąć w swoim mieszkaniu (np. przesuwne drzwi/dwukomorowy zlew/nieuchylne okna)?
 18. Czy musisz wyznaczyć specjalną przestrzeń na przechowywanie rzeczy dużych gabarytów (rowery/wózek dziecięcy/inwalidzki/pianino itp.)?

PRZEDPOKÓJ I KORYTARZE

 1. Co musi zawierać Twój przedpokój? Szafka na buty/wieszak dla x osób na odzienie wierzchnie/miejsce do przechowywania kluczy, torebek, na odłożenie poczty/drobnych?
 2. Czy potrzebujesz siedziska i lustra w przedpokoju?
 3. Meble wolnostojące czy może zabudowa meblowa na indywidualne zamówienie?
 4. Na podłodze gres/panele/kamień/epoxyd/microcement itp.?
 5. Czy potrzebujesz oprócz wycieraczki miejsca na tacę na mokre buty?
 6. Ile potrzebujesz wyznaczonej przestrzeni na korytarzu na szafy? Chcesz mieć specjalne miejsce do przechowywania narzędzi do sprzątania typu mop/odkurzarz/zmiotka itp.?
 7. Gdzie chcesz by wisiał domofon? Tuż przy wejściu czy może w jakimś innym miejscu? (HINT – w domku jednorodzinnym gdzie jest oddzielnie wiatrołap i oddzielnie korytarz, lepiej by domofon znajdował się w korytarzu, nie trzeba wchodzić do chłodniejszego wiatrołapu, by otworzyć komuś drzwi itp)
 8. Czy chcesz mieć zabudowaną/schowaną skrzynkę z bezpiecznikami?
 9. Jeśli masz/będziesz mieć schody pomyśl nad tym, jakie byś wolał – jednobiegowe/dwubiegowe/łamane/wachlarzowe/zabiegowe/kręcone? Jakie wykończenie schodów – drewno/stal/szkło/beton itp.?

SALON I JADALNIA

 1. Jakie meble muszą się koniecznie znajdować w salonie, a jakie w jadalni (o ile będziesz mieć oddzielną jadalnię)?
 2. Na ile osób potrzebujesz stół? Wolisz okrągły, czy prostokątny?
 3. Kanapa dwu/trzyosobowa, a może narożnik? Rozkładany czy nie? Jeśli tak to z jakim mechanizmem? Czy będzie służyć do spania codziennego? Potrzebny pojemnik na pościel?
 4. Czy będziesz mieć telewizor w salonie? Jeśli tak to czy chcesz mieć przygotowaną instalację pod kino domowe?
 5. Jakie oświetlenie dodatkowe wolisz – kinkiety czy stojąca lampę?
 6. Czy będziesz mieć kominek/bio kominek/atrapę na świeczki?
 7. Czy potrzebujesz dodatkowe miejsce na barek/biblioteczkę/kredens/szafkę tv/fotele itp.?

KUCHNIA

 1. Jaki układ kuchni chciałbyś zastosować? „U”/”L”/z wyspą/jednorzędowy/dwurzędowy?
 2. Gdzie masz wyjścia wody/gazu/siły/odpływy? Czy nie chcesz ich przenieść, tak by lepiej dopasować trójkąt roboczy w kuchni?
 3. Czy planujesz oddzielną spiżarnię? Jeśli nie to ile miejsca (szafek/półek) potrzebujesz na przechowywanie żywności?
 4. Ile miejsca potrzebujesz na garnki/naczynia/szklanki itp.?
 5. Czy chcesz mieć wiszące ścienna szafki? A może takowych nie lubisz i nie chcesz ich mieć?
 6. Wolisz szuflady czy szafki z półkami? (HINT – szuflady sprawdzają się lepiej pod blatem niżeli w wysokiej zabudowie, tam lepiej zastosować normalne szafki z półkami, bądź cargo)
 7. Jaki rodzaj oświetlenia blatu roboczego chcesz zastosować?
 8. Czy masz już sprzęt agd pod który kuchnia musi być zaprojektowana?
 9. Lodówka wolnostojąca czy do zabudowy? Side by side/klasyczna pół na pół a może szafkowa?
 10. Zlew jedno/półtora/dwukomorowy z ociekaczem czy bez? Nakładany/wpuszczany/podwieszany/z blatu/angielski? Ze stali/konglomeratu/kamienny/ceramiczny/szklany?
 11. Jaka płyta grzewcza? Indukcyjna/ceramiczna/gazowa? A może indukcja i dodatkowe palniki gazowe?
 12. Czy chcesz mieć zmywarkę? Jeśli tak to czy wolnostojącą, czy może zabudowaną?
 13. Czy chcesz mieć mikrofalę? Jeśli tak to gdzie ma stać? W wysokiej zabudowie, na blacie czy może schowana w szafce ściennej?
 14. A piekarnik? Pod blatem czy w wysokiej zabudowie? Może wolałbyś piekarnik kombi, by oszczędzić trochę miejsca?
 15. Gdzie będziesz przechowywać małe agd typu opiekacz/mikser/blender itp.?
 16. Czy chcesz mieć ekspres do kawy? Jeśli tak to czy w wysokiej zabudowie, a może wolnostojący na blacie?
 17. Czy potrzebujesz okapu? Jeśli tak to czy ma być wyspowy/ścienny/sufitowy/wysuwany z blatu?
 18. Z czego mają być fronty? Drewno/mdf/blacha? Lakierowane/fornir/naturalne?
 19. Jakie uchwyty? Tradycyjne/frezowane/wpuszczane/bez uchwytów?
 20. Z jakiego materiału chcesz mieć blat – laminat/konglomerat/kamień/beton/drewno itp.?
 21. Co na ścianę nad blatem? Kafelki/kamień/lacobel/tylko farba itp.?

ŁAZIENKA

 1. Jakie elementy wyposażenia sanitarnego potrzebujesz? Wanna i prysznic? A może tylko jedno albo drugie? Oddzielna toaleta? Bidet czy bidetta?
 2. Czy jest w łazience ogrzewanie podłogowe? Jeśli nie to czy nie chciałbyś mieć? (HINT – polecam 😉 ) Klasyczne wodne czy elektryczne?
 3. Jedna czy dwie umywalki? Jaki rodzaj umywalki? Z jakiego materiału?
 4. Armatura podtynkowa czy natynkowa?
 5. Jaką funkcję ma spełniać szafka pod umywalkowa? Czy potrzebujesz dodatkowej przestrzeni pod zabudowę meblowe/meble wolnostojące do przechowywania kosmetyków/nocnika/ręczników itp?
 6. Ilość kafli na ścianach w łazience? (HINT – jeśli chcesz oszczędzić połóż kafelki tylko między blat, na którym stoi umywalka a lustro oraz na powierzchniach, które bezpośrednio stykają się z wodą, czyli ściany prysznica, fragment nad i dookoła wanny. Jeśli będziesz mieć oddzielnie toaletę możesz jej w ogóle nie kafelkować, wystarczy dobra farba odporna na pośredni kontakt z wodą.)
 7. Czego koniecznie nie chcesz mieć w swojej łazience? Np. odkrytego bojlera do ciepłej wody? Odkrytych rur? Podwieszanego sufitu?

SYPIALNIA

 1. Jakiej wielkości będziesz mieć łóżko?
 2. Jeden czy dwa stoliki nocne? Spasowane czy różnorodne?
 3. Jaki rodzaj oświetlenia dookoła łóżka preferujesz? Jedynie górną lampę? Dwie lampki nocne, a może kinkiety?
 4. Planujesz przechowywać ubrania w szafie wolnostojącej, a może masz miejsce na szafę pod zabudowę, jakąś wnękę, która można by w tym celu wykorzystać?
 5. Czy potrzebujesz dodatkowego miejsca na toaletkę/telewizor/komodę/biblioteczkę/lustro itp.?
 6. Czy potrzebujesz dodatkowych punktów świetlnych/gniazd elektrycznych przy wyżej wymienionych meblach i elementach wystroju?
 7. Czy da się wygospodarować prywatną łazienkę przy sypialni?

 

Czas zacząć projektować swoje idealne wnętrze…

W trakcie zbierania wymagań funkcjonalnych oraz niefunkcjonalnych pewnie zacząłeś projektować swoje wnętrze, ustalałeś co gdzie będzie stać, jak ma wyglądać. Planowałeś zmiany w układzie, tworzyłeś plan kuchni… STOP! Zanim zaczniesz projektować, zweryfikuj zebrane wymagania z innymi osobami, które będą z Tobą mieszkać. Wspólnie omówcie czego tak naprawdę potrzebujecie, przedyskutujcie całą sprawę, zweryfikujcie własne oczekiwania z możliwościami finansowymi i czasowymi. Dopiero wtedy możesz zacząć projektować/planować jak mają wyglądać wasze poszczególne pomieszczenia.

Daj sobie czas, minimum miesiąc, na zmiany decyzji dotyczące wymagań. Pamiętaj, że projektowanie to proces, który o ile przeprowadzony zgodnie ze sztuką, będzie Ci pomocny. Jeśli będziesz się śpieszyć, będziesz omijać pewnie kwestie, nie będzie chciało Ci się nad tym popracować, może to po prostu nie wypalić. Z drugiej za to strony daj sobie margines na popełnianie błędów, nie istnieje idealny kod, nie istnieje idealny moment na dziecko, nie istnieją idealne związki, nie istnieją idealni ludzie, nie istnieje idealne wnętrze. To wszystko jest subiektywne i każdy z nas będzie widział idealność w czymś innym, ba, nawet mimo tej idealności, będzie dostrzegał coś, co będzie burzyło jego idealny obraz świata. Więc nie czuj presji na posiadanie idealnego wnętrze. Najważniejsze, żeby było idealne właśnie dla Ciebie!

 

MIŁEJ ZABAWY I POWODZENIA! 🙂

Pozdrawiam serdecznie!

Previous Post Next Post

13 komentarzy

 • Reply Justyna Podolska 5 marca 2018 at 16:16

  Wow! Jaki obszerny materiał! Właśnie czegoś takiego szukałam!

  • Reply Monika P. 8 marca 2018 at 21:11

   Dzięki!

 • Reply Ceramic 6 marca 2018 at 11:17

  Świetny wpis zawierający wszystkie rzetelne informacje na temat planowania naszego M. Dodatkowo wspaniale zestawiony spis stylów, które warto uwzględnić w pierwszej kolejności projektowania. Słowem – same cenne uwagi! 🙂

  • Reply Monika P. 8 marca 2018 at 21:14

   Dziękuję bardzo 🙂

 • Reply Piafka 8 marca 2018 at 21:43

  Bardzo podoba mi się zestawienie stylów (mega plus za osadzanie zdjęć!!), do tego to rzetelne omówienie całego procesu, hinty, pytania – no ekstra! Kawał świetnej roboty.

  • Reply Monika P. 8 marca 2018 at 22:30

   Miesiąc przygotowywałam wpis 😀 Dzięki wielkie! Od tej pory będę tylko tak to robić, nie to że jest łatwiej, to jeszcze poprawnie pod względem prawa autorskiego.

 • Reply Marheri Crafts 9 marca 2018 at 09:23

  Przepiękne inspiracje i tyle wiedzy! 🙂 Mam nadzieję, że będę mogła kiedyś zmierzyć się z tym tematem we własnym domu, a na razie pozostaje mi skromne urządzanie małego domku 😉

 • Reply Marz 9 marca 2018 at 16:55

  Świetne połączenie artystycznego opisu z pragmatycznym podejściem informatyka 🙂 Do tego mnóstwo porad na co zwrócić uwagę. Good work!

  • Reply Monika P. 9 marca 2018 at 21:50

   Dzięki dzięki!

 • Reply Czarna Skrzynka 20 marca 2018 at 11:04

  Sęk w tym, że nigdy nie wiemy, jakie jest nasze idealne wnętrze… dopóki nie urządzimy mieszkania! 🙂 Póżnej już wiemy, co byśmy zmienili, aby było…idealnie! 🙂 Świetny, wyczerpujący wpis!

  • Reply Monika P. 20 marca 2018 at 15:18

   Posiłkując się moją metodą, można chociaż uniknąć większych pomyłek. Ale wiadomo ogólnie, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie 😉

 • Reply Marcel 25 marca 2018 at 12:51

  Olbrzymi artykuł, ale czyta się go rewelacyjnie i w dodatku tyle praktycznej wiedzy! super

  • Reply Monika P. 25 marca 2018 at 19:29

   Dziękuję bardzo!

  Leave a Reply