Porady

Remont łazienki – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Remont łazienki – choć robimy go raz na kilka lub kilkanaście lat, stanowi nie lada wyzwanie. Najwięcej wysiłku włożymy w remont małej łazienki oraz takiej, w której konieczna jest wymiana starej instalacji, skucie starych płytek oraz wyrównanie ścian. Dobrze będzie, jeśli przed podjęciem prac remontowych starannie się do nich przygotujemy – opracujemy plan działań, a nawet sięgniemy po opinie architekta. Jak szybko i sprawnie przejść przez ten trudny i stresujący czas? Oto kilka podpowiedzi Agnieszki Możejko z bloga Łazienkaplus.

Krok 1 – zaplanuj i podlicz

Pierwszym krokiem przy remoncie łazienki powinno być jego zaplanowanie oraz oszacowanie kosztów prac. Jedną kwestią jest to, co chcielibyśmy osiągnąć – jakie są nasze marzenia, a drugą to, co faktycznie możemy zrobić. To ważne, by przed remontem łazienki określić, jakie są nasze oczekiwania, a jakie rzeczywiste możliwości zarówno przestrzenne, jak i finansowe. Dzięki chłodnej kalkulacji możemy uniknąć zakupu niepotrzebnych lub zbyt drogich materiałów i urządzeń. Warto również zawrzeć w kosztorysie ewentualne prace dodatkowe jak np. wymiana grzejnika, rur, montaż podwieszanego sufitu lub wymiana mebli i elementów dekoracyjnych.

Krok 2 – ustal harmonogram prac

Kiedy będziemy mieli wstępnie przed oczami finalny wygląd łazienki, warto rozłożyć na części pierwsze plan prac remontowych. W pierwszej kolejności, zakładając, że zaplanowaliśmy generalny remont, zabieramy się za prace hydrauliczne, elektryczne oraz glazurnicze. W tych aspektach z pewnością w grę wejdzie wynajęcie fachowców, którzy starannie wykonają poszczególne prace. Najważniejsze, abyśmy już na tym etapie wiedzieli, gdzie umieszczona będzie wanna, prysznic, pralka, miska WC oraz umywalka. Oczywiście wymiary tych i innych urządzeń dobieramy pod kątem wielkości całego wnętrza. Jeśli zaś chodzi o płytki, to warto zawsze zakupić ich więcej. Tak na wszelki wypadek. Podobnie powinniśmy postąpić w przypadku, jeśli na ścianach w łazience chcemy położyć tapetę.

Krok 3 – poproś o wsparcie

Jeśli nie jesteśmy do końca pewni naszych decyzji lub boimy się, że łazienka, którą sobie wymarzyliśmy, nie będzie możliwa do wykonania, skorzystajmy z pomocy architekta. Choć w Polsce wspólne planowanie przestrzeni z wykwalifikowanym projektantem nie jest popularną opcją (w końcu Polak sam potrafi :)) to warto ją przemyśleć. Nigdy nie zaszkodzi zapytać i poprosić o pomoc kogoś, kto zna się na aranżacji wnętrz. Co więcej, często dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć niepotrzebnych kosztów i kłopotów, związanych ze złym zaplanowaniem przestrzeni. A naprawa błędów może później nas kosztować dużo więcej niż porada u specjalisty…

Krok 4 – usuń zbędne, czyli stara glazura odchodzi w zapomnienie

Czas na najważniejsze, czyli rozpoczęcie prac. Remont w łazience powinniśmy standardowo zacząć od skucia starych kafelków ze ścian i podłogi. Tutaj sprawa nie jest prosta, szczególnie jeśli remontujemy starą łazienkę w  bloku – w nich najczęściej kafelki kładzione były na cement. Takie płytki będą stosunkowo trudne do usunięcia, a ilość materiału, jaki będziemy musieli wynieść z mieszkania znacząco wydłuży czas prac remontowych. Kiedy  pozbędziemy się starej, niechcianej i niemodnej już glazury, możemy przystąpić do prac podtynkowych, takich jak wymiana rur, instalacji elektrycznej oraz grzejnika. To również dobry moment na zajęcie się instalacją podwieszanego sufitu, o ile mamy taką w planach.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Skoro jesteśmy już w temacie prac hydraulicznych i elektrycznych, warto zwrócić również uwagę na kilka innych aspektów. Decydując się na wymianę rur kanalizacyjnych na plastikowe, musimy mieć z tyłu głowy, że są one stosunkowo hałaśliwe. Aby jednak temu zapobiec, można wyciszyć za pomocą waty szklanej, która doskonale tłumi dźwięk lub po prostu zastosować rury niskoszumowe (jednak produkt nie należy do najtańszych).

Jeśli zaś chodzi o wymianę instalacji elektrycznej, warto pomyśleć o doprowadzeniu przewodów do żarówek nie tylko w miejsce podwieszanego sufitu, ale i nad lustrem. Jest to przecież miejsce naszych codziennych łazienkowych czynności, zatem powinno być ono dobrze doświetlone. Na ogół w urządzaniu łazienki panuje zasada, że im więcej punktów oświetlenia, tym lepiej. Obecnie panuje duża moda na halogeny.

Krok 5 – przygotuj ściany pod kładzenie płytek

Do typowych prac, z którymi będziemy musieli się zmierzyć podczas remontu łazienki należy wyrównanie ścian. Najprościej będzie, jeśli sięgniemy po prostu po płyty kartonowo-gipsowe. Dzięki nim nie tylko wyrównamy pofałdowaną powierzchnię, ale i zakryjemy rury. Co więcej, płyty kartonowo-gipsowe dają nam gwarancję, że płytki zostaną położone na nieskazitelnie gładkiej ścianie i nie będziemy musieli się martwić, że będą nierówno rozmieszczone.

Krok 6 – układanie płytek na ścianie i podłodze

Co decyduje w 90% o wyglądzie naszej łazienki? Wielokrotnie już wspomniane płytki. Kładąc je, zwróćmy szczególną uwagę na dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest to, aby kładąc kafelki na ścianie od dołu zostawić kilka centymetrów pomiędzy pierwszym rzędem a podłogą. Jest to bardzo ważne w kontekście późniejszego kładzenia płytek podłogowych, wykładziny lub innego materiału. Po drugie, ostatni górny rząd kafelek ściennych powinien być tak położony, aby zmieścił się w całości, bez konieczności przycinania wszystkich płytek.

Krok 7 – montaż urządzeń oraz prace wykończeniowe

Prace wykończeniowe są jednymi z ostatnich, które będziemy musieli wykonać. Należą do nich fugowanie oraz nakładanie silikonu w miejscach niezbędnych. Następnie instalujemy nowe urządzenia w postaci prysznica, wanny lub miski WC i umywalki oraz montujemy armaturę łazienkową. Kolejnym krokiem jest wniesienie nowych pasujących do stylu łazienki mebli oraz dołożenie “kropki nad i”, czyli designerskich akcesoriów łazienkowych, które sprawią, że wnętrze stanie się kompletne i zyska uroku.

To, jak? Jest wśród Was ktoś chętny na zmianę wystroju swojej łazienki? 🙂

Previous Post Next Post

4 komentarze

 • Reply Hanna Bogoryja-Zakrzewska 3 kwietnia 2018 at 10:47

  Jestem po remoncie łazienki. Wszystko szło gładko do momentu montażu umywalki. Okazało się, że po kupnie dużego lustra, nie możemy dać podtynkowej baterii umywalkowej. Nagle w pośpiechu wybieraliśmy inną. Prawdę mówiąc skupiłam się na umywalce, wc, prysznicu, lustrze, a o baterii zapomniałam-to błąd. Aby wybrać dobrze trzeba czasu.

  • Reply Monika P. 3 kwietnia 2018 at 19:33

   Dobre plany to podstawa, szczególnie przy wymagającym remoncie, jakim niewątpliwie jest remont łazienki. Szkoda tylko, że te dobre plany nie gwarantują sukcesu w 100% 😉 . U nas na bank będzie sporo takich niespodzianek, remont zaczynamy w maju a planujemy się wprowadzić we wrześniu, na dodatek jeszcze nic z materiałów wykończeniowych nie mamy kupione, nie mówiąc nawet o armaturze…

 • Reply agata 3 kwietnia 2018 at 14:33

  Witam,

  jak to jest z tymi lazienkami….podobaja mi sie lazienki w kaflach, ale nie calosciowo. Oczywiscie tam, gdzie znajduje sie wanna czy prysznic, wiadomo…ale czy te farby lazienkowe faktycznie wystarczajaco zabezpieczaja przed wilgocia? Pozdrawiam

  • Reply Monika P. 3 kwietnia 2018 at 19:40

   Położenie kafli tylko w miejscach narażonych na wilgoć czyli pod prysznicem/nad wanna/nad umywalką to nie jest trend. To przede wszystkim rozsądek. Po pierwsze – wykończenie takich łazienek kosztuje mniej niż wykafelkowanych od podłogi po sufit, po drugie – remont trwa krócej, po trzecie – łazienka staje się bardziej „pokojowa”/przytulna/lżejsza, nie przytłacza – lepiej to po prostu wygląda…

   Obecnie jest tak ogromny wybór dobrych farb do łazienek/satynowych/ceramicznych itp. że nie ma co się bać o wilgoć. Jeśli jest dobra wentylacja, łazienka jest ogrzewana, wykończenie łazienki zostało dobrze zrobione, nie robi się z łazienki sauny – to nie ma szans by pojawił się grzyb.

  Leave a Reply