Firmy budowlane podczas wznoszenia ścian coraz częściej sięgają po wyroby z ceramiki budowlanej takie jak cegły pełne, kratówki, licówki czy pustaki ceramiczne. Materiały te różnią się parametrami i rozmiarami. Te ostatnie cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród inwestorów stawiających na oszczędność energii. Jakie właściwości pustaków ceramicznych sprawiają, że warto się na nie zdecydować?
Czym odznaczają się pustaki ceramiczne?
Pustaki ceramiczne powstają w wyniku skomplikowanego procesu z wykorzystaniem naturalnej gliny oraz trocin lub mączki drzewnej. Elementy te formuje się, suszy, a następnie wypala w wysokiej temperaturze. W efekcie wewnątrz produktu powstają mikropory wypełnione powietrzem, które decydują o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych pustaków. Dzięki małej liczbie spoin i dużym wymiarom mur z pustaków jest znacznie cieplejszy od wzniesionego z cegieł. Porowata struktura to tylko jedna z cech charakterystycznych dla pustaków ceramicznych. Wyróżnia je ponadto szczelinowa budowa. Dzięki niej materiał ten jest lekki, co stanowi duże ułatwienie dla pracowników firm budowlanych, bo pozwala pracować szybciej. Pozostając przy szczelinach, warto wspomnieć, że każda zmiana ich układu oznacza zmianę właściwości izolacyjnych produktu. Dlatego tak ważne jest, aby układać pustaki zgodnie z zleceniami producenta.
Zastanawiając się, czym odznaczają się pustaki ceramiczne, trzeba wymienić również ich wytrzymałości na ściskanie. Ten bardzo ważny parametr, zwany też klasą, informuje o rodzaju ścian, jakie można z nich budować. Duża wytrzymałość wskazuje na to, że pustak wytrzyma duże obciążenia. Producenci oferują cztery klasy wytrzymałości tych produktów.
Wyroby z ceramiki
Decydując się na budowę ścian z pustaków ceramicznych poryzowanych, trzeba pamiętać, że jako wyroby używane do wznoszenia ścian nośnych, konstrukcyjnych czy działowych nie są one odporne na mróz. Takie właściwości mają tylko te wyroby z ceramiki budowlanej, które przeznaczone są do elewacji. Z tego powodu wraz z nadejściem zimy należy odpowiednio zabezpieczyć ściany przed zimnem i wilgocią.
Pustaki ceramiczne z powodzeniem wykorzystuje się do budowy ścian jedno-, dwu- i trójwarstwowych. Skutecznie zabezpieczają wnętrza przed utratą ciepła, a te z drążeniami wypełnionymi wełną mineralną odznaczają się również wysoką izolacyjnością akustyczną. Budowanie z użyciem wyrobów z ceramiki poryzowanej jest wygodne i przebiega szybko, również dzięki temu, że możliwe jest zastosowanie zaprawy do murowania na sucho. Oprócz podstawowych pustaków producenci oferują szereg komponentów dodatkowych. Zaliczają się do nich między innymi pustaki narożnikowe, połówkowe czy uzupełniające. Dostępne są też specjalne zaprawy i tynki.
Nie ulega wątpliwości, że wznoszenie ścian budynków opłaca się powierzyć doświadczonej ekipie budowlanej, która zatrudnia fachowców chętnie stosujących najnowsze rozwiązania budowlane. Ważną rolę odgrywa też wybór wysokiej jakości nowoczesnych komponentów, odznaczających się dużo większą wytrzymałością niż ich starsze odpowiedniki.