Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Figury betonowe w ogrodzie. Pomysły aranżacyjne

Ogród Data publikacji - 27 sierpnia 2020 Autor - Redakcja mshouse.pl

Przestrzeń ogrodu to nie tylko wspaniałe rośliny, które pozwalają odetchnąć świeżym powietrzem i działają kojąco na stargane nerwy. Warto również zadbać o dekoracyjne elementy – ławeczki, donice czy eleganckie figury. W ostatnich latach jednym z najpopularniejszych materiałów do tworzenia dekoracji ogrodowych stał się beton, który stanowi tańsze rozwiązanie niż kamień czy drewno. Jednocześnie umożliwia wykreowanie naprawdę estetycznych figur oraz donic dopasowanych do różnych stylów aranżacji ogrodu. 

Nowe oblicze betonu w ogrodzie

Niektórym osobom betonowe dekoracje kojarzą się przede wszystkim ze smętnymi blokowiskami z czasów PRL-u, ale obecnie ten surowiec jest zarówno lepszy jakościowo, jak i trwalszy. Innowacyjne technologie produkcyjne pozwalają mu nadawać ciekawe faktury oraz odcienie, dzięki czemu figury lub inne elementy z tego materiału prezentują się rzeczywiście niepowtarzalnie. Co więcej, za pomocą betonu można imitować znacznie droższy kamień. 

Betonowe figury do ogrodu są nie tylko tanie, ale charakteryzują się też dużą trwałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Nic się im nie stanie ani podczas silnych mrozów, ani przy wysokich temperaturach. Nawet opady atmosferyczne nie powodują zniszczenia ich faktury. Nie chłoną również brudu. W razie potrzeby wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką, aby na nowo lśniły czystością. 

Figury betonowe w ogrodzie stylizowanym

Przestrzeń ogrodowa w stylu klasycznym bądź pałacowym wręcz idealnie nadaje się do udekorowania betonowymi elementami. Beton ze względu na swoją plastyczność pozwala stworzyć naprawdę interesujące kształty figur. Tak popularne w Polsce domy na wzór dworków szlacheckich wymagają dobrze zagospodarowanych i zaprojektowanych symetrycznych ogrodów. W takiej aranżacji jakże wspaniale zaprezentują się, przy bramie wjazdowej lub przy wejściu, majestatyczne nieco betonowe figury przedstawiające postaci lwów lub orłów. Szyku dodadzą także cokoły przypominające antyczne kolumny greckie, popiersia albo oryginalne figury różnych zwierząt wykonane z tego materiału. Z kolei przy rabatach czy przy stawie można postawić klasyczną figurkę postaci kobiety albo anioła. 

Figury betonowe w ogrodzie nowoczesnym

Beton sam w sobie wyróżnia się swoistą surowością wyglądu, więc idealnie wpasuje się w przestrzeń ogrodu nowoczesnego. Interesująca faktura i wręcz minimalistyczna uroda betonowych kuli i półkuli sprawia, że tego typu dekoracje doskonale się prezentują w ogrodach zaaranżowanych w stylu nowoczesnym. Wystarczy je umieścić na równo przystrzyżonym trawniku. Równie ciekawie wyglądają wielkie betonowe donice, które wyróżniają się stabilnością. 

Figury betonowe w ogrodzie prowansalskim i rustykalnym

Tego typu ozdoby pasują praktycznie do każdego stylu. Dlatego mogą się znaleźć nawet w delikatnych aranżacjach w stylu prowansalskim czy nieco szalonych koncepcjach stylu rustykalnego. Świetnie się sprawdzą niewielkie figury przedstawiające zwierzęta czy urokliwe aniołki. Można też pokusić się o małą betonową fontannę, która nie tylko ucieszy oczy, ale pozwoli także nieco się ochłodzić w upalne dni. 

Figury betonowe w ogrodzie orientalnym

Beton nadaje się nawet do projektów asymetrycznych ogrodów w stylu japońskim. Prostota i harmonia kojarząca się z taką aranżacją wprost idealnie komponuje się z surowością betonowych elementów dekoracyjnych. Warto zdecydować się na betonowe lampiony czy figury buddy. 

Jak widać nie trzeba się obawiać betonu w ogrodzie. Obecnie ten materiał niewiele ma wspólnego z przygnębiającymi dekoracjami sprzed lat, ale jest oryginalnym sposobem na tanie i eleganckie elementy ozdobne do każdego ogrodu.

Redakcja mshouse.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?