Hydrofory – co warto o nich wiedzieć?

Każdy, kto planuje budowę domu, powinien zainteresować się hydroforami. To elementy instalacji wodnej, takie jak zbiornik pod ciśnieniem oraz pompa, które są odpowiedzialne za utrzymywanie właściwego poziomu ciśnienia. Zobacz, co warto wiedzieć o hydroforach.

Hydrofory – podstawowe informacje

Budynki i obiekty, które nie zostały podłączone do miejskich sieci wodno – kanalizacyjnych, wymagają stworzenie własnego przyłącza. Gdy woda pobierana jest z własnego źródła (prywatnej studni), konieczne jest przygotowanie instalacji. Hydrofor to niezbędny element, gdyż wpływa na działanie całej sieci wodnej. Jego zadaniem jest utrzymanie stałego ciśnienia wody, aby nie było mowy o zanikach strumienia z kranu. Zbyt małe ciśnienie może niekorzystnie wpływać na AGD typu pralka lub zmywarka, prowadząc do nieodwracalnych uszkodzeń.  Hydrofor to także element zabezpieczający pompę, której używamy do poboru wody z prywatnego ujścia – odpowiednie ciśnienie w butli nie tylko sprawia, że znacznie rzadziej się załącza, co znacznie wydłuża jej żywotność. Powinien być wykonany z dobrej klasy materiałów, gdyż wszelkie uszkodzenia mogą prowadzić do poważnych awarii całej instalacji, a w konsekwencji – braku wody w budynku. Dobrze, gdy jest wyposażony w specjalne filtry, które blokują drobne zanieczyszczenia ze studni przed wniknięciem do obiegu. Hydrofor oraz pompa (czy to głębinowa, czy zasysająca) to urządzenia ściśle ze sobą współpracujące, dlatego należy sprawdzić, czy są ze sobą kompatybilne. 

Jaki hydrofor wybrać?

Wybierając hydrofor, powinniśmy zwrócić uwagę na jego budowę oraz pojemność. Parametry te wpływają bowiem na częstotliwość uruchamiania się pompy, która reaguje na wydostającą się ze zbiornika wodę. Wskutek zmniejszającego się poziomu ciśnienia następuje ponowne uruchomienie pompy, a im rzadziej się to dzieje, tym lepiej dla nas i naszego sprzętu.

W przypadku domów jednorodzinnych zaleca się kupić taki hydrofor, który ma minimum 100 litrów pojemności. Wielkość powinna też być dostosowana do długości instalacji w budynku, gdyż ma to bezpośredni wpływ na strumień wody – brak odpowiedniego ciśnienia sprawi, że woda, zamiast intensywnie płynąć, będzie jedynie kapać.

Zakup hydroforu należy także podjąć na podstawie go miejsca. Istnieją modele poziome, które można zainstalować w suficie lub podwiesić w okolicy bojlera. Inną opcją są modele pionowe, które idealnie nadają się do montażu w kotłowni, czy pomieszczeniu gospodarczym. Rozmaite modele są aktualnie dostępne w sklepie Bricomarché – zapraszamy!

Redakcja mshouse.pl