Imadło – rodzaje i funkcje

Czym jest imadło? Jest to narzędzie, które służy do pewnego i stabilnego utrzymania przedmiotu, tak by mógł zostać poddany obróbce mechanicznej lub ręcznej. Sprawdza się nie tylko w przydomowym warsztacie, ale też wszędzie tam, gdzie niezbędna jest staranność i dokładność.

Rodzaje

  • Imadła maszynowe – cechuje je spłaszczony kształt, szybkozaciskowe szczęki oraz funkcja przesuwu na podstawie. Idealnie więc sprawdzają się w pracy z frezarką, strugarką, stojakiem maszynowym do elektronarzędzi, wiertarką stołową. Dodatkowo spotkać można imadła maszynowe obrotowe, posiadają podziałkę kątową oraz obrotnice.
  • Imadła ślusarskie – to tak zwane imadła warsztatowe, mają dużą siłę nacisku szczęk, poza tym wyposażone są w kowadło i obrotową głowicę, co pozwala na okręcenie ciężkich urządzeń, przymocowanych do stołu warsztatowego.
  • Imadła kątowe – służą do montażu, mocowania i łączenia elementów pod kątem 90 stopni. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w przypadku mebli lub w pracach spawalniczych.
  • Imadło precyzyjne – to narzędzie o znacznie mniejszych rozmiarach niż imadła ślusarskie. Mocuje się je do stołu śrubami dociskowymi. Najczęściej stosowane są przez jubilerów, przy niezwykle precyzyjnych, dokładnych i delikatnych pracach oraz np. przy klejeniu modeli.
  • Imadła ręczne – nie mocuje się ich do stołu, zatem ich używanie wymaga dużej wprawy. Tego typu urządzenia są jeszcze lżejsze i mniejsze niż imadło precyzyjne. Często wyposażone są w szczęki, które mogą być nacinane w rowki, zdejmowalne, wyściełane (doskonałe dla delikatnych materiałów) oraz mogą mieć różne głębokości i wielkości.

Imadło – zastosowanie

Dzięki zróżnicowanym typom imadeł, są to narzędzia uniwersalne, znajdujące zastosowanie zarówno w profesjonalnych warsztatach jak i w ogrodzie, domu i garażu, w kowalstwie, ślusarstwie, modelarstwie i jubilerstwie. Sprawdzają się także podczas obróbki drewna, gdzie nacisk szczęk musi być delikatniejszy, by nie uszkodzić materiału podczas obróbki. Dzięki temu szlifowanie, cięcie czy wiercenie zostaną wykonane w sposób precyzyjny. W przypadku większych i twardszych materiałów wykorzystuje się stabilne imadła o dużo silniejszym zacisku.

Gdzie kupić?

Imadło to przyrząd, który dostępny jest w marketach remontowo- budowlanych a ostatnio nawet w supermarketach. Warto jednak zastanowić się dobrze nad jakością dobieranego urządzenia. Dobieramy typ imadła w zależności od celu, w jakim będziemy go używać, warto, by posłużył nam dłużej.

Sklep MSell24h oferuje wysokiej klasy produkty. Zróżnicowana oferta produktów w atrakcyjnych cenach to niewątpliwy atut przemawiający za internetową formą zakupów. MSell24h gwarantuje błyskawiczną wysyłkę a ich produkty użytkowane będą długie lata.

Redakcja mshouse.pl