Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Klimatyzator typu Multi Split – funkcje, montaż, zasady działania

Dom Data publikacji - 15 czerwca 2022 Autor - Redakcja mshouse.pl
Klimatyzator typu Multi Split


Klimatyzator typy Multi Split to ciekawe urządzenie, które składa się z jednego agregatu zewnętrznego i kilku modułów wewnętrznych. Dzięki temu użytkownik może schłodzić (lub podwyższyć) temperaturę w kilku różnych pomieszczeniach, wykorzystując do tego pojedynczy agregat zewnętrzny. Co więcej, każdy z modułów wewnętrznych może ustalać własną temperaturę i to niezależnie od temperatury panującej w sąsiednim pomieszczeniu.

Zasada działania

Instalacja typu Multi Split działa podobnie jak układ Split. Jedyną różnicą jest tu liczba wewnętrznych modułów powiązanych z agregatem zewnętrznym. Klimatyzacja Multi Split składa się z elementów roboczych, z których każdy jest odrębnym wymiennikiem ciepła. Oznacza to, że ciepło jest wchłaniane przez moduły wewnętrzne z pomieszczeń, a następnie — za pomocą wymiennika centralnego, czyli agregatu — odprowadzone do atmosfery. W związku z tym agregat nie może zasilać jednocześnie urządzeń pracujących w trybie chłodzenia i grzania. Nawiasem mówiąc, jest to jedno z głównych ograniczeń całego systemu.

Montaż klimatyzatora typu Multi Split

W skład opłacalnej instalacji Multi Split powinny wchodzić co najmniej trzy moduły wewnętrzne i jeden agregat. Wynika to z faktu, że dwie pary w układzie Split (agregat + moduł) są tańsze od zestawu składającego się z agregatu i dwóch modułów. Co więcej, klimatyzator Multi Split musi być połączony specjalnymi rurami miedzianymi w otulinie (instalacja freonowa) i przewodami elektrycznymi. Należy również pamiętać o doprowadzeniu do agregatu zewnętrznego napięcia i zamontowaniu przy każdym, wewnętrznym module instalacji do odprowadzania skroplin. Zależnie od wariantu, instalacja ta może być grawitacyjna lub doposażona w specjalną pompkę skroplin. Instalacja ta musi zostać zaaranżowana w taki sposób, aby nie wpływać na aranżację i użyteczność budynku.

Co może Multi Split?

Instalacja typu Multi zapewnia dużo większe możliwości niż standardowy układ Split. Po pierwsze, działa ona na znacznie większym obszarze, mogąc schłodzić np. cały budynek. Po drugie, urządzenie może być w danym trybie dowolnie regulowane, zapewniając użytkownikom różny poziom chłodzenia. Niestety, klimatyzator MultiSplit ma też swoje wady. Oprócz wspomnianej wcześniej konieczności pracy w jednym trybie (grzanie lub chłodzenie), jest on dość kosztowny w budowie. Mimo to, na przykładzie producenta klimatyzatorów Daikin widać, że sprzęt ten może działać w sposób ekonomiczny. Sprawdź ofertę: https://www.daikin.pl/pl_pl/grupy-produktow/klimatyzacja.html.

Układ Multi Split to rozwinięcie prostego układu agregatu i modułu zewnętrznego. Dzięki temu zyskuje on zupełnie nowe możliwości w zakresie chłodzenia i ogrzewania obiektów wielkopowierzchniowych.

Redakcja mshouse.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?