Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Okna aluminiowe – czy warto je wybrać?

Dom Data publikacji - 23 maja 2020 Autor - Redakcja mshouse.pl


Aluminium wygrywa w przypadku konstrukcji wielkoformatowych. Posiada stabilność i ogromne możliwości pod względem kształtów i kolorów. Kiedyś okna aluminiowe posiadały dość istotną wadę – były zimne. Dzisiaj dzięki nowoczesnym możliwościom aluminium pnie się bardzo wysoko.

Właściwości aluminium

Ogromnym plusem stopów aluminium to lekkość, bardzo dobra elastyczność oraz wytrzymałość. Są wytwarzane ze specjalnych profili wytłaczanych posiadających magnez i krzem. Ramy wykonane z aluminium są stabilne. Te co mają największą szerokość dopuszczaj zestawienie przeszkleń szerokości do 170 cm i wysokości do 290 cm. Ogromnym plusem stolarki aluminiowej jest tworzenie wielkoformatowych narożnych okien. Dość spore przeszklenia mogą sięgać wysokości 3 metrów i składać się z okien o szerokości 2,4 i 3 metrów. Lekkości nadaje wąski słupek, przez co nie zasłania światła. Takiego rodzaju okna mogą mieć różne kształty: prostokątne, kwadratowe, okrągłe oraz łukowe. Choć wcześniej ciężko można było to sobie wyobrazić, teraz okna aluminiowe posiadają certyfikaty budownictwa pasywnego. Znacząca kwestia poprawiająca parametry cieplne stolarki to przekładki izolacyjne znajdujące się w środku komory. Wkładki są wykonane z poliamidu lub z pianki izolacyjnej.

Okna aluminiowe

Wygląd okien aluminiowych w zależności od metody wykończenia profili wyróżniamy: anodowane, które są trwałe, wytrzymałe na korozję i zmiany temperatur. Często posiadają złoty, brązowy i ciemnobrązowy kolor. Drugie z kolei to lakierowane, odporne na zarysowania oraz posiadają kolor biały i brązowy. Dość często mogą być wykonywane w wariantach kolorystycznych, natomiast są to dodatkowe koszta. Jeśli zostały one zniszczone to nie można ich odnowić, powierzchnię ram takiego rodzaju okien bardzo łatwo można zarysować, ramy i skrzydła aluminiowe z uszkodzoną warstwą w styczności z wapnem i zaprawą cementową. Okucia rozstrzygają o metodzie przy otwieraniu okna. Jest to dość istotne w przypadku drzwi tarasowych. Okucia mają wpływ na stopień antywłamaniowości okien. Można wybrać cztery zaczepy antywłamaniowe, które zwiększą odporność na zbędne otwarcia z zewnątrz lub od środka. Bez kłopotu można też zaopatrzyć okna aluminiowe w obojętną automatykę. W większych miastach takie okna należy się czyścić co najmniej trzy-cztery razy do roku. W takich miejscach jak morze oraz przy terenach zanieczyszczonych powietrzem należy robić to częściej. Powierzchnie, które są tylko nieznacznie zabrudzone powinno się zmywać miękką i zwilżoną szmatką z dodatkiem delikatnych środków do mycia. Następnie po umyciu najlepiej wycierać wchłaniającą wodę tkaniną. Natomiast okna średnio bądź silnie zabrudzone zmywa się środkami rekomendowanymi przez producenta okien. W przypadku konserwacji można wykorzystać środki konserwujące używane do karoserii samochodowych. Pod żadnym pozorem nie powinno się wykorzystywać silnych środków ani kwasów lub roztworów. Poszczególni producenci doradzają, by co jakiś czas przecierać powierzchnię ramy skrzydła z 5% roztworem oleju parafinowego i benzyny oczyszczonej.

Redakcja mshouse.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?