Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Przebudowa starego domu – od czego warto zacząć?

Dom Data publikacji - 3 maja 2020 Autor - Redakcja mshouse.pl


Podobno kupno i remont starego domu jest porównywalne z zakupem po prostu nowego domu. Ale jeśli się bardzo postarać to zaniedbany budynek może stać się nowoczesny i piękny, dzięki czemu nadamy mu znowu nowe życie. Nie każdy będzie miał chęci na renowację starej posiadłości. Kluczową rolę grają tutaj koszty.

Przebudowa starego domu

Przed podjęciem decyzji dobrze będzie sporządzić kosztorys i porównać, czy opłaca się bardziej zaczynać od zera z samą działką, czy jednak wybrać stary dom. Jeśli jednak komuś faktycznie zależ na czasie, to warto zaprzestać na opcję renowacji starego budynku. W przypadku starych drewnianych domów trzeba pamiętać o jego zabezpieczeniu oraz konserwacji. Nie warto od razu się zniechęcać pękniętymi ścianami czy zniszczonych innych rzeczy, bo nie to przedstawia faktyczną kondycję budynku. Może się tak w dziać w sytuacji gdy wysycha drewno, to jest dobry znak, iż w domu nie ma wilgoci. Twardość drewna jest w tym przypadku bardzo znacząca. Można sprawdzić jego stan poprzez wbicie w paru miejscach ostrym narzędziem, może być nawet widelec. Jeśli nie da się go wbić do pół centymetra to znaczy że dom nie jest w złym stanie. Natomiast jeśli wchodzi głębiej, często to skutkuje grzybem. Warto też zwrócić uwagę na otwory. Jeśli pojawia się ich dużo, to niestety jest jedzone przez owady, co nie świadczy o jego dobrym stanie zdrowia. Tak samo dzieje się w przypadku mokrych plam albo solnych nalotów. Przede wszystkim trzeba się rozejrzeć za wilgocią. Jeśli jest jej sporo, to dom nie jest odpowiedni do jakichkolwiek remontów.

Przepisy prawa budowlanego

Należy pamiętać, że jeśli chcemy zrobić przeróbkę strychu, to warto zapoznać się z przepisami prawa budowlanego. Trzeba uzyskać specjalnie zezwolenie od Starostwa Powiatowego. Należy też obadać wytrzymałość stropu. remont poddasza może skutkować obciążeniem konstrukcji. Jeśli dach nie jest ocieplony, konieczne jest jego zaizolowanie. Najczęściej koszty idą na okna, lub zrobienia nowych otworów (tutaj też niezbędne jest zezwolenie). W przypadku remontu komina może okazać się on jedną z najważniejszych kwestii do przemyślenia. Mogą też tam zalegać różne gałęzie lub gniazda po ptakach, jeśli budynek przez dłuższy czas nie był użytkowany. Może to skutkować wybuchem pożaru. Komin zatkany albo uszkodzony może narazić mieszkańców na niebezpieczeństwo, dlatego warto załatwić wizytę kominiarza. W przypadku, gdy stary komin jest zniszczony na całej wysokości, jedynym pomysłem będzie założenie wewnątrz wkładu kominowego (trzeba pamiętać o odpowiedniej średnicy). Takiego rodzaju remonty lepiej zlecić fachowcom. Bardzo często remonty wymagają części komina, której lokalizacja jest ponad dachem. Co raz to częściej kupujący wolą nałożyć płytki ceramiczne, które są mrozoodporne. Czy przebudowa starego domu się opłaca? Domy głównie z lat 60., a nawet starsze, są teraz popularne na rynku. Są o wiele tańsze w zakupie w przeciwieństwie do nowych budynków. Za kupnem starego domu przemawiać dużo aspektów – korzystna cena, dobra lokalizacja i z pewnością mniej papierkowej roboty. Może się też trafić idealna okazja do zakupu pięknego dworku lub niedużego pałacyku.

Redakcja mshouse.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?