Lawenda to piękny kwiat o niepowtarzalnym aromacie. Można ją uprawiać w ogródku i na balkonie, ale w trakcie zimy lepiej, by przebywała w mieszkaniu. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest uprawianie jej w doniczce. Lawenda w domu sprawi, że cieszyć się będziemy klimatem lata w środku smutnej, szarej jesieni i mroźnej zimy.
Lawenda w domu
Zacznijmy na początku od wyboru gatunku lawendy. Odpowiednia decyzja skutkować będzie mniejszymi nakładami pracy przy roślinie. W Polsce występują dwie odmiany – lawenda lekarska oraz lawenda francuska. Choć ta druga cieszy się nietypowymi i bardzo oryginalnymi kwiatostanami, to jest trudniejsza w uprawie. Do domu polecana jest więc lawenda lekarska, zwana również wąskolistną. Wytrzymuje ona bardziej niekorzystne warunki i nie jest aż tak wybredna.
Kraj, w którym uprawiana jest bawełna słynie z ciepłego klimatu. Dlatego miejscem idealnym dla lawendy doniczkowej stanie się parapet okienny z dużą ilością światła. Najlepiej od strony południowej. Dodatkowo roślina ta trzymana na parapecie będzie miała ciągły dostęp do świeżego powietrza i wilgoci, która również jest jej niezwykle potrzebna. Jeśli jej tego nie zapewnimy kwiaty lawendy zaczną żółknąć i opadać, a liście zwiędną. Pamiętajmy, że choć lawenda lubi słońce, to w okresie zimowym najbardziej optymalną dla niej temperaturą będzie ta pomiędzy 16, a 18 stopniami Celsjusza.
Jak dbać o lawendę?
Lawenda to specyficzna roślina również pod względem wody. Nie lubi mieć jej za dużo, nie należy więc przesadzać z jej podlewaniem. Najlepiej sprawdzić, czy ziemia jej już wystarczająco przesuszona i wtedy nawodnić korzenie. W przeciwnym przypadku lawenda zacznie gnić i szybko zniknie nam z naszego mieszkalnego ogródka. Niezależnie od tego, czy lawendę uprawiać będziemy w domu czy na tarasie czy w ogródku, konieczne jest jej regularne przycinanie. Najkorzystniej zrobić to wczesną wiosną, gdy pędy skraca się praktycznie do połowy, oraz późnym latem, po przekwitnięciu rośliny.
Dobrym sposobem na poprawę stanu naszej rośliny, jest użycie nawozów do kwiatów. Pomogą one we wzrośnie oraz przyczynią się do poszerzenia kwiatostanów lawendy. W doniczce, celem odpływu wody należy zrobić specjalne otwory, które pozwolą odpłynąć na podstawek nadmiarowi wody w doniczce.
Lawenda znana jest ze swych właściwości relaksujących. Medycyna naturalna wykorzystuje jej zapach w olejkach eterycznych do uspokojenia oraz w kosmetologii, jako jeden ze składników płynów do kąpieli i balsamów. Suszona lawenda w woreczkach rozniesie zapach po naszej szafie oraz całym mieszkaniu. Można ją również wykorzystywać w kuchni, szczególnie w trakcie przygotowywania potraw mięsnych. A ponadto ma wiele właściwości prozdrowotnych. Korzystnie wpływa na problemy z żołądkiem oraz jelitami. Przyspiesza i reguluje trawienie, pobudza bowiem wydzielanie soków żołądkowych oraz żółci. Wszystkie te substancje znajdują się zarówno w kwiatach jak i liściach. Można z niej zrobić nalewkę, która znajdzie zastosowania w porze największej zachorowalności na przeziębienie i grypę.