W dzisiejszych czasach remont mieszkania wymaga dużych nakładów finansowych.
Żeby nie stać się ofiarą remontowych działań, dobrze jest pamiętać o tym, że podjęcie samej decyzji o pracach remontowych w naszym domu, powinno być poprzedzone oszacowaniem zaplanowaniem prac, jakie chcemy wykonać. To z pewnością może pomóc obniżyć koszty remontu.
Warto pamiętać, iż wyobrażenia a rzeczywistość to dwie różne rzeczy i nie zawsze to, co sobie wyobrażamy, będzie naprawdę dla nas opłacalne.
W sytuacjach kiedy mamy zamiar ingerować w rozkład mieszkania, choćby zburzyć określoną ścianę lub obniżyć sufit, warto rozważyć kontakt ze specjalistą budowlanym, gdyż to może zapobiec dodatkowym opłatom z tego tytułu, które często mocno zawyżają samą wartość remontu, niż wynajęcie do takiego rozplanowania specjalisty.
Koszty remontu
Nie może nam zabraknąć kosztorysu prac remontowych.
Jest to podstawa część takich prac, która zapewnić może spokój finansowy.
Podejście do remontu mieszkania nie przygotowując kosztorysu dzięki niemu planu działania, całość może stać się dla nas w kolejnych etapach pracy bardzo dużym problemem. Gównie dlatego, że wprowadza w nas niepewność, a następnie problemy z podjęciem słusznej decyzji.
Natomiast ustalenie określonych wydatków i rodzaju potrzebnych narzędzi, materiałów budowlanych oraz poszczególne etapy prac, pozwala nam zachować kontrolę nad całością projektu i operować dostępnymi środkami pieniężnymi, przy jednoczesnej radości z samego faktu remontu, a nie bólu głowy.
Ceny materiałów
Ustalając koszty również bardzo ważne jest istotne jest samo zapoznanie się z cenami materiałów, które będą nam potrzebne do prac remontowych.
Przecież poza podstawowymi materiałami takimi jak np. cement, szpachla, tynk, farba należy również wliczyć takie podstawy jak zaprawy murarskie, kleje, silikony, taśmy i folie zabezpieczające oraz inne akcesoria budowlane.
Warto rozważyć rozmiar prac, gdyż czasami bardziej opłacalne jest wynajęcie małej firmy remontowej, wówczas bowiem oszczędzimy, gdyż zazwyczaj budowlańcy zajmujący się takimi usługami, pracują na własnych materiałach, dzięki czemu płacimy tylko za wykorzystaną ich ilość, a nie za całość. W tym wypadku dodatkowym atutem jest to, że nie o wszystko musimy bić we własnym zakresie.
Co jeszcze wchodzi w skład kosztorysu?
Pomocny nam kosztorys remontu mieszkania będzie zawierał również wyliczenie kosztów związanych z określonymi etapami prac.
Może być to bardziej ogólny zarys lub szczegółowy. Wszystko będzie zależne od rodzaju prac, bo czym innym będzie wyburzenie ścian i zmiana rozkładu pokoi, a czym innym malowanie ścian.
Najczęściej w kosztorysach stosuje się wyliczanie wszystkiego za metr kwadratowy (m2). Czy to malowanie, szpachlowanie, burzenie (w wypadku korzystania z firm zewnętrznych), ale również jeśli chodzi o kupno materiałów. Malując mieszkanie należy dokładnie zmierzyć w metrach kwadratowych rozmiar powierzchni do malowania, a następnie pod to zakupić na przykład farbę, której objętość również podawana jest w tej samej skali.