Aranżacja i projekt ozdobnych ścieżek ogrodowych

Decydując się na ścieżkę ogrodową zazwyczaj zależy nam, aby była ona przede wszystkim praktyczna. Oczywiście takie cechy jak trwałość czy odporność na mróz są kluczowe, natomiast warto pamiętać, że ogród jest wizytówką każdego domu i oprócz funkcjonalności ważne są także walory estetyczne. Projektując ścieżkę należy wziąć pod uwagę dopasowanie jej do charakteru ogrodu, czy dany styl odpowiada naszym preferencjom i jakich połączeń komunikacyjnych dokładnie potrzebujemy.

Ozdobna ścieżka ogrodowa

Istotne jest także to, że ścieżki ogrodowe mogą być wykonane z różnego rodzaju tworzyw. Bowiem wykładanie ścieżek betonową kostką przestaje być zasadą, a właściciele ogrodów coraz chętniej przełamują dotychczasowe schematy. Wykorzystywany jest zatem kamień, żwir, klinkier a nawet drewniane elementy bądź ścieżki wysypywane są ziemią. Należy jednak pamiętać, że wybór ostatniego rozwiązania na dłuższą metę może skutkować dodaniem sobie pracy, gdyż ścieżki ziemne bardzo szybko zarastają chwastami i wymagają regularnej pielęgnacji.
Zanim projekt stanie się rzeczywistością dobrze jest zastanowić się jak go zaplanować. Tutaj przydatne może okazać się podzielenie posesji na konkretne części, co później ułatwi każdy etap aranżacji miejsca, w którym ma pojawić się ozdobna ścieżka ogrodowa.
Część frontowa to część najbardziej rzucająca się w oczy, ale także najczęściej użytkowana. Kluczowym elementem jest połączenie bezpieczeństwa, wygody i estetyki. Po tym fragmencie poruszają się zarówno mieszkańcy domu jak i samochody, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie granicy w formie kilku ozdobnych roślin, dzięki czemu pojazd będzie miał wyznaczone miejsce do jazdy oraz postoju. Stworzenie możliwości przejścia najkrótszą trasą od drzwi do bramy, furtki lub garażu zapewni nam wygodę w przemieszczaniu się. Natomiast różne wersje kolorystyczne lub inwestycja w kilka kolorowych sadzonek dopełni waloru estetycznego.

Dla siebie i najbliższych

Część ogrodowa z reguły jest bardziej schowana. Traktujemy ją jako kawałek miejsca tylko dla siebie i najbliższych oraz schron przed hałasem oraz oczami ciekawskich sąsiadów. W tym miejscu ścieżka idąca od części frontowej powinna stać się nieco subtelniejsza i biec bokami ogrodu łącząc wejście z kluczowymi miejscami dla prowadzenia gospodarstwa. Korzystnie wyglądać będzie dróżka idąca delikatnymi łukami a nie ujmie to funkcjonalności ogrodowej dróżki.
Podczas dekoracji powstałej ścieżki można wykorzystać wspomniane na początku drewniane elementy. Drabina z drewna, którą obrośnie bluszcz nie tylko ożywi to ścieżkę, ale także doda przytulnego charakteru całej posesji. Szklane świecące kule również idealnie sprawdzą się podczas dekoracji. Ułożone wzdłuż alejki, wieczorową porą nadadzą ogrodowi bajkowego klimatu jeszcze bardziej sprzyjającego do wyciszenia się i odpoczynku.
Sklepy stacjonarne oraz internetowe na każdym kroku gotowe są zainspirować nas podczas ogrodowych zakupów. Pamiętajmy jednak, że ile stron odwiedzimy, tyle pomysłów może nam się spodobać, dlatego tak ważne jest, aby przed wszelkimi zmianami i aranżacjami sprecyzować swoje oczekiwania i przygotować porządny projekt.

Redakcja mshouse.pl