Co warto wiedzieć na temat rabaty w ogrodzie?

Własny dom przeważnie kojarzy się z psem oraz ogrodem pełnym pięknych, kolorowych kwiatów, drzew i krzewów, które wiosną, latem, a nawet późną jesienią mogą cieszyć oko. Takie własne podwórko jest marzeniem większości osób oraz zdecydowanie jedną z największych zalet mieszkania w domu. Można wyjść na taras lub do ogrodu, żeby spokojnie wypić kawę i poczytać książkę lub gazetę, zjeść obiad, zrobić grilla czy też po prostu odpocząć na świeżym powietrzu, ciesząc się pięknem przyrody.

Wyjście na balkon

Niestety mieszkając w bloku, nie ma takiej możliwości. Można jedynie wyjść na balkon – jeżeli oczywiście taki jest. Dlatego też wiele osób nieposiadających własnego domu z ogródkiem, często ma działki, na przykład w tak popularnych w Polsce ogródkach działkowych. Jest to doskonała opcja na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu, gdzie także można odpocząć, a przy okazji na przykład uprawiać ogródek z warzywami. Poza tym taka własna działka jest również doskonałym miejscem dla dzieci, które mogą się bawić, wyszaleć i wybiegać, zamiast siedzieć przed telewizorem czy komputerem. Taka zabawa na świeżym powietrzu korzystnie wpływa na zdrowie, apetyt oraz sen.

Rabata w ogrodzie

Warto zaznaczyć, iż zdecydowanie jedną z największych ozdób działki jest rabata w ogrodzie. Piękne, różnokolorowe kwiaty i inne rośliny tworzą niezwykły wizualny efekt. Dlatego tak często kobiety dbają o roślinność na swojej działce – sadzą, nawożą, pielęgnują, podlewają. Rabata może być umieszczona w różnym miejscu działki, na przykład przed domem, obok altanki, wzdłuż ścieżki ogrodowej czy nawet w centralnym jej punkcie, stanowiąc główną atrakcję. Również może mieć różny kształt, w zależności od upodobań właściciela. Mogą być prostokątne, kwadratowe, okrągłe, podłużne czy też o nieregularnym, falistym kształcie. Te ostatnie wyglądają najbardziej naturalnie, a poza tym można wokół nich stworzyć ciekawe ścieżki. W zależności od liczby gatunków posadzonych roślin wyróżnia się rabaty jednogatunkowe oraz wielogatunkowe. Te pierwsze są zdecydowanie prostsze w pielęgnacji, natomiast w przypadku rabat wielogatunkowych trudność wynika z różnych wymagań danych gatunków roślin. Istnieje także podział na rabaty sezonowe (letnia, wiosenna, jesienna) oraz całoroczne. Te ostatnie są szczególnym rodzajem, ponieważ stanowią piękną dekorację, zachwycającą kolorami od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a nawet zimą – w przypadku odpowiednich roślin.

Warto wspomnieć, iż brak dostatecznej wiedzy z dziedziny ogrodnictwa, nie jest żadną przeszkodą w stworzeniu pięknej rabaty w ogrodzie. W dzisiejszych czasach można bowiem w prosty i dostępny sposób zdobyć niezbędne informacje na dany, interesujący nas temat. W dobie internetu na każde nurtujące nas pytanie możemy znaleźć odpowiedź czy też pomocne wskazówki. Jest wiele portali internetowych poświęconych tematyce ogrodniczej. Istnieją także fora internetowe, na których ludzie wymieniają się własnymi doświadczeniami na dany temat, udzielają istotnych wskazówek lub też sami szukają porady. Można również zapisać się na kurs online z zakresu ogrodnictwa i bez wychodzenia z domu zdobywać wiedzę o godzinach przez nas wybranych. Poza tym także w telewizji prowadzone są programy na temat roślin i kwiatów oraz wydawane są książki i czasopisma poświęcone tej tematyce. Tak więc jest dużo możliwości zdobycia potrzebnej nam wiedzy.

Redakcja mshouse.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *