Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak odpowiednio nawozić rośliny?

Lifestyle Data publikacji - 27 kwietnia 2020 Autor - Redakcja mshouse.pl


Każdy kto ma ogród zdaje sobie sprawę, że dbanie o niego to ciężka i często żmudna praca. Nie tylko wymaga wiele od naszych mięśni i kręgosłupa (trwanie w ciągle pochylonej pozycji daje się we znaki), ale również wymaga od nas posiadania odpowiedniej wiedzy, jak o ten ogród dbać. Może wydawać się, że dbanie o kwiaty i rośliny jest prostą sprawą, że wystarczy je podlewać, a one wyrosną nam akurat tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Niestety sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Każda roślina potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji i odpowiedniego nawożenia. Prawidłowo nawożone rośliny mniej chorują, wydają piękniejsze kwiaty (bądź owoce), są bardziej odporne na zmiany pogodowe i zdecydowanie lepiej wyglądają. Warto więc przyjrzeć się temu, jaki nawóz do ogrodu wybrać i w jaki sposób to nawożenie powinno się odbywać.

Nawóz do ogrodu

Przede wszystkim należy zastanowić się, kiedy jest odpowiedni czas na nawożenie. Po zimie, gdy ziemia zacznie rozmarzać, należy zabrać się za rozkładanie kompostu. Można też zamiast niego zastosować tzw. nawóz mineralny w postaci sypkiej. Na lato najlepiej nadadzą się nawozy w postaci płynnej- mineralne albo organiczne rozcieńczone w wodzie. Ewentualnie można też zastosować nawozy w postaci sypkiej. Najbardziej istotne jednak jest to, żeby nie nawozić roślin za późno latem. W drugiej połowie lata rośliny szykują się już na zimę, więc pędy (w szczególności drzew i krzewów) mogą po prostu nie zdążyć zdrewnieć i przy rozpoczęciu zimy przemarznąć. Jeżeli chodzi o jesień, jest to najlepszy moment na wapnowanie. Można też zastosować nawozy organiczne, ale ważne jest, aby pamiętać- nie można łączyć nawożenia organicznego z wapnowaniem! Połączenie tych dwóch może spowodować utworzenie związków chemicznych nieprzyswajalnych dla roślin.

W jaki sposób nawozić rośliny?

Kiedy już wiadomo kiedy należy nawozić rośliny, ważne jest też w jaki sposób.
Nawozy mineralne nie dostarczają naszym roślinom wszystkich odpowiednich składników, dlatego najlepiej połączyć je z nawozami organicznymi. Nawozy specjalistyczne są przygotowane dla określonych grup roślin (np. tylko do traw). Nawozy uniwersalne mają postać albo płynną albo sypką i przygotowane są dla wszystkich rodzajów roślin. Nawozy dolistne skupiają się na regeneracji liści pożółkłych i blednących- nawet jeżeli nie ma na nich śladów szkodników. Z kolei nawozy wolno działające wystarczy dodać raz w roku do gleby (najczęściej wiosną) i więcej nie trzeba się nimi przejmować- składniki będą powoli wnikać w ziemię i nawozić nasze rośliny.
Jeżeli chodzi o wapnowanie- tutaj najlepiej stosować dolomit albo kredę. Przed zastosowaniem tych składników należy zmierzyć poziom pH gleby- większość roślin powinna mieć odczyn obojętny (tzn. 6,0-7,0). W kwaśnej glebie dobrze rosną tylko hortensje, magnolie oraz rośliny wrzosowate.
Innymi nawozami są nawozy organiczne- tutaj najbardziej popularne są komposty, oborniki, nawozy ptasie oraz preparaty biohumusowe. Najlepszy zdecydowanie jest kompost, który dostarcza roślinom wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebują.

Redakcja mshouse.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?