Nadszedł wiosenny czas a wraz z nim chęć do zmian. W tym okresie częściej podejmujemy prace ogródkowe. Chcemy, aby nasz ogród na wiosnę był idealnie przygotowany.
Po pierwsze potrzebujemy rozplanować naszą pracę. Zastanówmy się od czego zacząć. Wszystko zależy od tego czy mamy ogród tylko i wyłącznie zawierający krzewy, rośliny, drzewa czy też mamy warzywa.
Jednym z ważniejszych elementów ogrodowej pielęgnacji jest usunięcie starych zabezpieczeń z roślin, które miały być chronione przed mrozem.
Ogród na wiosnę
Istotne jest, aby już w marcu podjąć prace ogródkowe. Chcąc cieszyć się plonami w postaci warzyw i owoców, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Przede wszystkim zacznijmy od spulchnienia ziemi, na której będziemy sadzić warzywa. Przekopmy ogródek lub skorzystajmy z gotowych maszyn, na przykład glebogryzarki, która ułatwi nam zadanie. Po tym etapie należy nawieźć ziemię. Najlepiej byłoby wykorzystać kompost, który sami wyhodujemy. Jeśli natomiast nie posiadamy go, możemy takowy zakupić. Później dokładnie zgrabmy ziemię i wyznaczmy grządki oraz ścieżki. W tak przygotowane podłoże sadzimy nasiona. Możemy też zakupić sadzonki, na przykład poziomek, truskawek czy borówek, które dodatkowo przyozdobią nasz warzywniak. Pamiętajmy, aby nasz ogródek systematycznie podlewać. Taka pielęgnacja pomoże naszym roślinom dobrze rosnąć.
Jeśli posiadamy drzewa owocowe należy o nie również odpowiednio zadbać. Przytnijmy właściwie gałęzie, pozbądźmy się suchych liści i starych owoców. Pozbądźmy się młodych pędów, które będą zaciemniać koronę drzew. Czynność ta ma na celu przerzedzenie krzewów i drzew, aby lepiej rosły. Nie zapominajmy o nawożeniu, żeby móc cieszyć się obfitymi plonami. W tym przypadku również możemy zastosować kompost. Ale także dobrym rozwiązaniem będą nawozy mineralne.
Opryski w ogrodzie
Warto rozważyć zastosowanie oprysków, które będą chroniły nasze rośliny przed szkodnikami (mszyce, przędziorki) i chorobami grzybiczymi. Oczywiście używanie takiej chemii ograniczmy do niezbędnego minimum. Możemy zastosować bielenie drzew, jeśli posiadamy drzewa owocowe. Chodzi o to, aby opóźnić owocowanie drzew. Do tego używa się wapna. Działa ona także przeciwgrzybiczo.
Najważniejsze, by nie zapomnieć o kluczowym elemencie naszego ogrodu- trawniku. Aby był idealnie zielony musimy regularnie go przycinać i nawadniać. Trawnik też nawozimy. Można skorzystać z gotowych, uniwersalnych preparatów. Podlewamy systematycznie co 2-3 dni. Nigdy nie nawadniamy trawnika w południe, kiedy nasłonecznienie jest bardzo duże. Najlepiej wykonywać to wczesnym rankiem lub wieczorem. Koszenie trawy powinno się odbywać mniej więcej co kilkanaście dni. Najlepiej co 7 do 10. Pielęgnacje ułatwi nam kosiarka, a w ciężko dostępnych miejscach zastosujmy podkaszarkę.
Jeśli chcemy cieszyć się z dorodnych plonów w postaci warzyw i owoców, a także pięknem naszego trawnika pamiętajmy o rozpoczęciu prac w okresie wczesnowiosennym. Odpowiednie działania, związane z przygotowaniem ogrodu na wiosnę będą procentowały na przyszłość.