Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Jak wybrać rozmiar i kształt dywanu?

Wnętrza Data publikacji - 24 sierpnia 2020 Autor - Redakcja mshouse.pl

Dywan to nieoceniony element dekoracyjny. Od lat dzięki niemu zdobi się salony, sypialnie oraz pokoje dziecięce. Dzięki dywanom wnętrza stają się cieplejsze i przytulniejsze, a domownicy z chęcią spędzają w nich czas. Jeśli zamierzasz ułożyć dywan w dowolnym pomieszczeniu, sprawdź, na co zwrócić uwag przed jego zakupem.

1. Popularne rodzaje dywanów
2. Jak dopasować kolor i wzór dywanu do wnętrza?
3. Wysokość włosia w dywanie
4. O czym jeszcze pamiętać, wybierając dywan do pokoju?

Dywany pokojowe są popularne od lat. Układano je na podłogach już wiele wieków wcześniej, zdobiąc w ten sposób wnętrza najbogatszych domów. Obecnie dywan jest dekoracją dostępną niemalże dla każdego, co sprawia, że mogą pozwolić sobie na niego nawet studenci zamieszkujący w wynajmowanych mieszkaniach lub młodzi rodzice z mnóstwem innych wydatków na głowie. Sprawdź zatem, na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się dywan.

Popularne rodzaje dywanów

Jeszcze 20-30 lat temu modne były duże dywany, które zakrywały niemalże całą podłogę. Obecnie takie dekoracje wyszły z mody. Zamiast nich o wiele częściej stawia się na mniejsze dywaniki, które prezentują się lżej i pasują do nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. W modzie są zwłaszcza dywany ze sznurka, wełniane oraz ze skandynawskimi wzorami.

Popularne dywany pokojowe są dostępne w przystępnych cenach, dlatego już za niewiele ponad 100 złotych można wybrać do swojego domu model, dzięki któremu stworzy się przytulne wnętrze. Modny dywan do salonu lub sypialni znajdzie się, zarówno gdy szuka się niewielkiego dywaniku, jak i gdy chce się ułożyć na podłodze dywan zajmujący niemalże całą dostępną przestrzeń.

Jak dopasować kolor i wzór dywanu do wnętrza?

Dywany do salonu, sypialni lub pokoju dziecięcego są znakomitą dekoracją wnętrza pod warunkiem, że ich wybór jest przemyślany. Jeśli nieodpowiednio dobierze się wzór, kolor i wielkość dywanu, pomieszczenie będzie prezentować się kiczowato. Przede wszystkim dekoracja na podłodze powinna być dopasowana do stylu, w którym utrzymane jest całe wnętrze. Następne jej kolor powinno dobrać się do barwy paneli lub parkietu. Ponadto ważne jest pamiętanie o zasadzie, że jasny dywan optycznie powiększa przestrzeń, a ciemny – sprawia, że pomieszczenie wydaje się mniejsze.

Do pokojów dziecięcych powinno się wybierać dywany z prostymi wzorami lub typowo dziecięcymi motywami. Kolor dekoracji jest dowolny, jednak powinno się unikać bardzo jasnych materiałów, które maluchy szybko zabrudzą. W przypadku wzorów dywanów do innych pomieszczeń można pozwolić sobie na większą dowolność. Jednym ograniczeniem jest liczba innych motywów zastosowanych we wnętrzu. Jeśli wzorów jest dużo, dywan powinien być jak najprostszy, by uniknąć kiczowatego efektu. Minimalistyczne wnętrze można natomiast ożywić za pomocą energetycznych, odważnych deseni na podłodze.

Wysokość włosia w dywanie

Długość włosia w dywanie jest kluczową kwestią. Krótkie włosie jest łatwe do utrzymania w czystości i mniej podatne na kurzenie, natomiast dłuższe jest przyjemniejsze w dotyku. Aby uniknąć problemów z użytkowaniem dywanu, powinno się zatem określić, w jakim stopniu materiał będzie narażony na zabrudzenia. W domach zamieszkiwanych przez małe dzieci, zwierzęta oraz w pomieszczeniach, w których pozbywają alergicy, lepiej sprawdzą się dywany z krótkim włosiem. Ich odkurzanie jest mniej kłopotliwe, gdyż bez trudu usuwa się z nich kurz, okruszki jedzenia, sierść zwierząt oraz włosy.

Długie włosie w dywanach typu shaggy jest wyjątkowo przyjemne w dotyku. Można chodzić po nim na boso, a także wylegiwać się przed telewizorem. Dywan tego typu sprawdzi się w przypadku osób, które mogą poświęcić nieco więcej czasu na sprzątanie, by w zamian cieszyć się wysokim komfortem użytkowania. Długie włosie jest dobrym wyborem zwłaszcza do sypialni, gdzie nie jada się posiłków ani nie spędza się długich godzin w ciagu dnia.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając dywan do pokoju?

Wybierając dywan, powinno się pamietać o szczególnych potrzebach domowników oraz o przeznaczeniu wnętrza, w jakim znajdzie się dekoracja. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć lub zalanie różnymi płynami, powinno się stawiać na tkaniny o właściwościach wodoodpornych. Alergicy powinni natomiast dodatkowo zwrócić uwagę na antystatyczność. Dzięki temu do dywanu nie będzie przyklejał się kurz, a usuwanie alergenów stanie się o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze.

Jeśli w domu zamieszkują małe dzieci lub zwierzęta, dobrze jest zapytać sprzedawcę o plamoodporność dywanu. Dzięki niej błoto, resztki jedzenia, farby, kredki i inne trudne plamy będzie można usunąć za pomocą łatwo dostępnych pianek, proszków do dywanów itp. We wnętrzach, w których dywan będzie silnie nasłoneczniony, powinno się natomiast postawić na modele niepodatne na blaknięcie. Jeśli na dywanie mają stanąć ciężkie meble, krzesła na kółkach lub inne podobne elementy wyposażenia, dobrze jest sprawdzić, czy materiał jest odporny na odkształcenia. W ten sposób uniknie się problemów z brzydkimi śladami na dywanie, które utrzymują się nawet po wypraniu dekoracji.

Redakcja mshouse.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?