Strona główna
Wnętrza
Tutaj jesteś

Jakie poduszki dekoracyjne wybrać do salonu?

Wnętrza Data publikacji - 24 sierpnia 2020 Autor - Redakcja mshouse.pl

Poduszki dekoracyjne są idealnym dodatkiem do salonu. Dzięki nim tworzy się przytulne, ciepłe wnętrze, w którym z radością spędza się wolny czas. Poduchy pozwalają wylegiwać się na kanapie, a także tworzyć miękkie siedzenia dla dzieci przy stoliku kawowym. Jeżeli zastanawiasz się, jakie poduszki dekoracyjne wybrać do pokoju dziennego, sprawdź, na co zwrócić uwagę przed ich zakupem.

1. Rozmiar poduszki dekoracyjnej
2. Kształt poduszki ozdobnej
3. Materiał poduszki dekoracyjnej
4. Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?
5. Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

W salonie niezbędne są dekoracje, dzięki którym pokój staje się o wiele przytulniejszy. Dzięki miękkim tekstyliom takim jak poduszki, w pomieszczeniu wypoczywa się z prawdziwą przyjemnością, zarówno gdy spędza się czas w pojedynkę, jak i gdy relaksuje się wraz z rodziną i przyjaciółmi. Szczególnie dobrym wyborem do salonu są poduszki dekoracyjne. Sprawdź, jak je wykorzystać.

Rozmiar poduszki dekoracyjnej

Poduszki dekoracyjne są dostępne w różnych rozmiarach. Jeżeli stawia się na duże poduchy, wystarczy ułożyć na kanapie jedną lub dwie sztuki. Takie tekstylia umożliwią wygodne oparcie pleców, a także będą najpraktyczniejszym wyborem, jeśli kanapa służy również jako miejsce do spania. Duże poduszki szybko zdejmie się z mebla i schowa na noc, gdy siedzisko do wypoczynku w ciągu dnia zmieni się w wygodne miejsce do spania. Na fotelach, ławeczkach i krzesłach można natomiast umieszczać małe poduszki dekoracyjne, zwykle w rozmiarze 40×40 cm. Poduszki tej wielkości sprawdzą się jako stylowa ozdoba, jak również jako wygodne oparcie pod głowę w czasie popołudniowej drzemki.

Kształt poduszki ozdobnej

Najpopularniejsze poduszki dekoracyjne są kwadratowe. Taki kształt jest uniwersalny i pasuje do większości stylów w aranżacji wnętrz. Bez trudu kupi się do nich ozdobne poszewki, w tym poszycia okazjonalne, na przykład z motywami bożonarodzeniowymi. Ponadto kwadratowe poduchy mogą służyć nie tylko jako ozdoba. Można używać ich również jako poduszki na krzesła, dzięki którym użytkowanie mebli jest bardziej komfortowe.

Jeżeli urządza się wnętrze w stylu orientalnym lub szuka się nieco oryginalniejszej ozdoby, można postawić na poduszki okrągłe. Ich kształt nawiązuje do dekoracji popularnych na Dalekim Wschodzie, dlatego z okrągłych poduch dekoracyjnych stworzy się stylowe i pełne barw wnętrze salonu.

Materiał poduszki dekoracyjnej

Ozdobne poduszki prezentują się pięknie w poszewkach wykonanych z wielu różnych materiałów. Na uwagę zasługują jednak przede wszystkim te tkaniny, które łatwo utrzymać w czystości. Materiały, które szybko się plamią i wymagają delikatnego prania w niskich temperaturach wyglądają efektownie, jednak są mało praktyczne.

Do pokojów dziecięcych warto wybierać poduszki welurowe, polarowe lub z materiału minky. Są to miękkie i przyjemne w dotyku tkaniny, które są lubiane przez wszystkie maluchy. Poduszki w poszewkach wykonanych z tych materiałów zachęcą pociechy do samodzielnego zasypiania oraz do spokojnego układania się na popołudniową drzemkę. Przytulanie się do nich uspokoi nawet płaczliwe dzieci.

Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?

Liczba poduszek ozdobnych umieszczanych w salonie jest dowolna. Nie ma żadnych sztywnych reguł w tym zakresie. Jednocześnie powinno się pamiętać, że przesada nigdy nie jest dobra. Poduszki powinno się umieszczać w taki sposób, by nie zajmowały całej dostępnej przestrzeni. Pięć lub sześć małych poduszeczek wystarczy na jedną kanapę, nieco więcej można ułożyć ich na dużym, rodzinnym narożniku. Dodatkowe, większe poduszki mogą znaleźć się na podłodze, gdzie posłużą jako siedziska dla dzieci przy stoliku kawowym. Z poduszek można ułożyć również dekorację na parapecie przy dużym oknie lub na długiej komodzie.

Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Poduszki w salonie mogą znaleźć się nie tylko na kanapie, ale niemalże w każdym miejscu. Poduszka może służyć jako posłanie dla kota, miejsce do siedzenia dla dzieci, a także jako ozdoba ułożona na parapecie. Poduszki w różnych kolorach ożywiają przestrzeń i podkreślają jej charakter, dlatego można zmieniać ich poszewki w zależności od pory roku. Zimą w okresie bożonarodzeniowym poduchy świetnie wyglądają ułożone tuż przy kominku lub wokół choinki. Na takich siedziskach z radością wypoczywają nie tylko dzieci, ale i rodzice, którzy nareszcie mają czas, by spędzić go wraz z milusińskimi na „nicnierobieniu”.

Z poduszek dekoracyjnych można ułożyć ciekawe kompozycje, nawet gdy umieszcza się je wyłącznie na kanapie. Aby ożywić wnętrze, wystarczy zdecydować się na poduszki utrzymane w podobnej kolorystyce, lecz pokryte innymi wzorami. Jeżeli lubi się żywe kompozycje, dobrym wyborem są poduchy w kilku intensywnych barwach. Dzięki nim stworzy się ciekawy akcent nawet w minimalistycznym lub skandynawskim wnętrzu. Jeśli cała aranżacja jest utrzymana w stonowanych szarościach lub bieli, dobrym rozwiązaniem jest ułożenie na kanapie poduszek w jednobarwnych poszewkach o żywym odcieniu. W ten sposób zachowa się minimalistyczny charakter wnętrza i jednocześnie doda mu się energii.

Redakcja mshouse.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?