Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Kolory do małej sypialni – jakie wybrać?

Dom Data publikacji - 17 maja 2020 Autor - Redakcja mshouse.pl


Mała sypialnia to spore wyzwanie, jeśli chodzi o jej urządzenie. Niezależnie od wielkości pomieszczenia, chcemy jednak, aby zapewniała ona komfort dobrego wypoczynku i była miła dla oka. Im mniejsze pomieszczenie przeznaczamy na sypialnię, tym bardziej przemyślany powinien być nasz pomysł na jej wystrój.

Kolory do małej sypialni

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić, to wybrać odpowiednią kolorystykę. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku paleta jasnych, spokojnych barw, kojarzących się z wypoczynkiem i wyciszeniem po całym dniu pracy i innych codziennych aktywnościach.
Wybierając kolory do małej sypialni musimy uważać, aby optycznie nie zmniejszyć już i tak niewielkiego pomieszczenia. Unikniemy tego błędu decydując się na mocno rozbielone odcienie naszych ulubionych barw. Wszelkie pastele dobrze sprawdzają się w niedużych pokojach i miejscach przeznaczonych do wypoczynku.
Oczywiście zawsze niezawodnym i najbezpieczniejszym kolorem ścian w małych pomieszczeniach jest biały. Biały doskonale komponuje się ze wszystkimi innymi kolorami, daje duże możliwości aranżacji i zmniejsza ryzyko ewentualnej wpadki, gdy nie bardzo mamy talent do urządzania wnętrz, a na pomoc profesjonalnego doradcy po prostu nas nie stać. Przy białych ścianach wystarczy dodać narzutę na łóżko i dekoracyjne poduszki w ulubionym kolorze, aby wnętrze nabrało właściwego charakteru. Wiele osób nie lubi jednak białego koloru w pomieszczeniach mieszkalnych i białe ściany są dla nich nie do przyjęcia. W takim wypadku warto pomyśleć o bardzo jasnych odcieniach szarego. Są one neutralne, spokojne, łatwo dopasować do nich dodatki, a szary kolor sprzyja wypoczynkowi. Kolejnym dobrym wyborem będzie delikatny błękit. Jasne niebieskie ściany świetnie wyglądają z ciemniejszymi turkusowymi i granatowymi dodatkami, Niebieskie wnętrza mają też działanie kojące, skutecznie odstresowują i zapewniają przyjemny relaks.

Cieple barwy we wnętrzu

Jeżeli zdecydowanie wolimy ciepłe barwy w naszych domach, śmiało sięgajmy po jaśniutkie odcienie żółtego. Żółty to bardzo optymistyczny kolor, dający wrażenie słonecznego światła. Sypialnia w tym kolorze będzie przytulna i widna, szczególne w przypadku pomieszczenia, którego okna wychodzą na północ i o żadnej porze dnia nie zagląda przez nie słońce. W małej sypialni świetnie sprawdzi się także rozbielony pomarańcz oraz delikatne beże. Ciekawym rozwiązaniem może być też pomalowanie jednej ściany na nieco mocniejszy odcień wybranego koloru.
Kolejną istotną sprawą jest oświetlenie małej sypialni. Najlepiej wybierać ciepłe, niezbyt jaskrawe światło. Doskonale sprawdzą się tu lampki nocne z kloszami w kolorze dominującym w naszej sypialni.
W niedużym pomieszczeniu bardzo ważny jest także kolor podłogi; jasny sprawi, że nawet nieduży pokój wyda się większy.
Urządzając niedużą sypialnię powinniśmy pamiętać, że w tym wypadku – jak w żadnym innym – sprawdza się minimalizm. Trzeba wykazać się umiarem w doborze dodatków, nie przesadzić z ilością obrazków na ścianach i unikać nadmiaru wzorów na zasłonach, poduszkach oraz dywanikach.

Redakcja mshouse.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?