Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Podesty ruchome – czym są i jakie mają zastosowanie?

Budownictwo Data publikacji - 15 grudnia 2020 Autor - Redakcja mshouse.pl
podesty ruchome

Podesty ruchome są znane przez wiele osób, prawie każdy widział je choć raz. Ich zastosowanie ma miejsce zawsze tam, gdzie przebiegają prace na wysokościach. Pracownik musi dostać się na swoje miejsce pracy i jest to możliwe przy zastosowaniu podestu ruchomego. Tego typu urządzenia są bardzo pomocne a przy tym niezwykle bezpieczne.

Czym są podesty ruchome

Podest ruchomy jest urządzeniem przejezdnym. Zaprojektowano go tak by przemieszczać, w sposób bezpieczny, osoby na duże wysokości. Każde takie urządzenie składa się z platformy roboczej, która została wyposażona we wszystkie potrzebne elementy sterownicze, wysięgnik i podwozie. Podest ruchomy bywa często nazywany podnośnikiem koszowym lub zwyżką koszową. Idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie pracownicy muszą wykonać pracę na wysokościach. Jest też przydatny, gdy na wysokość trzeba przetransportować jakieś materiały. Wtedy zamiast je wnosić lub wciągać, można wygodnie przewieźć w podnośniku koszowym.

Gdzie mają zastosowanie podnośniki koszowe?

Podnośniki takie są związane z pracami na wysokościach. Z tego też powodu sprawdzają się przy wycince drzew, w pracach budowlanych i remontowych, w których trzeba wykonać zadania bardzo wysoko, na przykład, ocieplanie budynków, naprawa elewacji, renowacja zabytków. Są też bardzo często wykorzystywane przez firmy zajmujące się alpinistyką przemysłową, czyli myciem okien w wysokich biurowcach.

Podesty ruchome swoje zastosowanie znajdują, więc, w zakładach energetycznych, firmach budowlanych, magazynach, w przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz w branży reklamowej.

Takie urządzenie można zakupić nowe lub używane albo też wypożyczyć w firmie, która oferuje usługi wynajmu podnośników – Drial. Bez względu na to czy jest to maszyna nowa lub używana, każda przechodzi przez określone kontrole i posiada odpowiednie atesty.

Rodzaje podestów ruchomych

Jest ich kilka rodzajów a podział między nimi wynika albo ze względu na typ i zastosowanie, albo ze względu na zastosowany w nich mechanizm napędu.
Rozróżnić więc można podesty koszowe:
– wolnobieżne,
– stacjonarne,
– samojezdne,
– przewożone przez samochód ciężarowy,
– windy załadowcze czyli specjalne platformy.
Podesty zasilane są elektronicznie, z sieci lub poprzez odpowiedni akumulator, oraz przez paliwo.

Parametry

Najważniejszym i podstawowym parametrem tego typu urządzenia jest jego nośność maksymalna, czyli inaczej udźwig nominalny określający jaki ciężar może dany podest unieść. Ponadto bardzo ważnym parametrem jest też możliwość na jaką wysokość może się podnieść urządzenie.

Dodatkowo można jeszcze wymienić następujące parametry, czyli:
– z jaką prędkością obraca się wysięgnik dookoła osi obrotu podestu,
– z jaką prędkością platforma się podnosi a z jaką opuszcza,
– jaki jest rozstaw podpór podwozia,
– z jaką prędkością jeździ podest,
– jaka jest jego masa całkowita i jakie są jego wymiary,
– jaki jest kąt obrotu całej platformy.

Poprzez wcześniejsze poznanie potrzebnych parametrów warunków w jakich podest ma pracować,. dobrać można idealnie pasujące urządzenie.

Redakcja mshouse.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?