Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Wiosenne cięcie róż

Lifestyle Data publikacji - 15 maja 2020 Autor - Redakcja mshouse.pl


Wiosenne cięcie róż jest niezbędne niemalże co roku po upływie okresu zimowego. To jak często musimy ciąć nasz krzew zależy od gatunku róży. Niektóre warto ciąć co roku, niektóre raz na kilka lat. Dzięki przycinaniu wspomagamy wzrost naszego krzewu, a także minimalizujemy ryzyko szkodników i pasożytów roślinnych. Po wiosennym cięciu róż, krzew puszcza piękne i zdrowe kwiaty, a martwe i chore pędy zostaną usunięte. Takie przycinanie zalecane jest oczywiście wiosną, jednakże najlepszym do tego momentem jest końcówka marca bądź kwiecień, jednocześnie zwracając uwagę na to, czy mrozy na pewno się skończyły. Ważne jest, by zrobić to przed wytworzeniem nowych pędów. Trzeba zatem obserwować róże i upewnić się, iż jeszcze pozostają w postaci wegetatywnej (uśpionej). Istotne jest także jaką pogodę wybierzemy na wykonanie tego zabiegu. Najlepiej celować w pogodny i słoneczny dzień. Lżej przycinane krzewy kwitną szybciej, jednakże nowe pędy będą słabsze. W przypadku mocniej przycinanych krzewów kwiatów będzie mniej, ale będą mocne i silne.

Wiosenne cięcie róż

Poprawna technika cięcia jest bardzo ważna, jednakże lepiej przycinać róże nieprawidłowo niż wcale. To w jaki sposób przycinać róże jest zależne od rodzaju krzewu. Najpopularniejsze są róże wielkokwiatowe, które przycina się około 20 centymetrów przy grubszych pędach oraz około 15 przy cieńszych. Kolejnym rodzajem krzewu są róże rabatowe (tzw. wielokwiatowe). Są one przycinane wyżej i słabiej od róż wielkokwiatowych. Najmniejszymi krzewami są róże miniaturowe i te warto ciąć stosunkowo nisko, około 10 centymetrów od ziemi. Pierwsze cięcie róż pnących wykonuje się dopiero po upływie czterech lat. Tutaj pozostawia się kilka pędów głównych tworząc tak zwany „szkielet”, a resztę mniejszych pędów tnie się około 40 centymetrów. Raz na kilka lat wykonuje się cięcia róż okrywowych. Najważniejsze w przycinaniu tych krzewów jest wycięcie starych, słabych i chorych pędów. Jest to zabieg regeneracyjny, odmładzający. Te krzewy nie wymagają przycinania corocznego, więc jest to całkiem wygodny gatunek do pielęgnacji. Najbardziej wytrzymałe są róże parkowe, jednak i one nie wymagają corocznego przycinania a jedynie takiego usuwającego poplątane pędy. Przycinanie róż piennych polega na skutecznym usunięciu dzikich wyrastających zewsząd pędów zostawiając najważniejsze 3 bądź 4 oczka. Dzikie pędy mogą wyrosnąć na przykład z korzeni i należy je natychmiastowo wyciąć.

Ochrona róż

Po wykonaniu cięć ważna jest także ochrona powstałych „ran”. Nie można dopuścić do rozprzestrzenienia się grzyba na powierzchni rośliny. Z tego względu należy zastosować przeciwgrzybiczne środki, które skutecznie ochronią otwarty przez nas pęd przed atakiem grzyba roślinnego. Istnieje wiele środków, które można kupić stacjonarnie bądź on-line, dzięki którym nie narazimy naszego krzewu na takie nieprzyjemności. Pamiętajmy, iż pielęgnacja różanych krzewów jest niezwykle ważna i tylko odpowiednie cięcie w dobrej częstotliwości może zaowocować w postaci pięknie rozkwitniętego krzewu, którym ogrodnik może cieszyć się przez następne lata.

Redakcja mshouse.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?