Stary dom do remontu to wielkie wyzwanie. Jeśli zna się go od podszewki, ponieważ mieszka się w nim od lat, zadanie jest trochę łatwiejsze. Zwyczajnie ma się świadomość tego, co wymaga remontu, wymiany i naprawy. Trudniejszą misją jest ta, gdy kupuje się budynek do remontu, a następnie poznaje wszystkie jego zakamarki. Jak zaplanować działania? Gdzie znaleźć specjalistów? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek dla osób, które planują remont starego domu.
Zanim kupisz stary dom
Zanim dokona się zakupu starego domu, naprawdę dobrym pomysłem jest wynajęcie rzeczoznawcy, który pojedzie do budynku, oszacuje jego stan i wskaże wszelkie usterki wymagające naprawy. Niestety stare domy kryją w sobie sporo tajemnic, z których zwykły człowiek może nie zdawać sobie sprawy. To zupełnie normalne, bo przecież nie każdy posiada fachową wiedzę na przykład z zakresu budownictwa. Warto zatem do nieruchomości wybrać się z fachowcami, w tym również z hydraulikiem, elektrykiem, a nawet dekarzem. Inwestycja w opłacenie konsultacji specjalisty to dobrze wydane pieniądze. Jeśli utopi się miliony złotych w starą nieruchomość, która wymaga ogromnych nakładów pracy i pieniędzy, ciężar psychiczny takiej decyzji może być trudny do udźwignięcia.
Bez planu ani rusz
Stary dom nie zawsze musi kosztować miliony złotych. Czasami bardzo okazyjnie uda się kupić nieruchomość z kawałkiem ziemi. Mimo wszystko zawsze trzeba robić to z pełną świadomością, mając na uwadze koszty, które będą czekać w czasie remontu. Jak przygotować się już konkretnie do działań? Trzeba zrobić bardzo dobry plan. Musi on zawierać nie tylko konkretnie rozpisane szczegółowe prace do wykonania, najlepiej wraz z ustaloną kolejnością, ale też szacunkowe kwoty. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że do planowanego budżetu najlepiej dołożyć jeszcze co najmniej 30% więcej. Naprawdę rzadko zdarza się, aby wstępnie założony budżet pokrył wszystkie wydatki. To chyba wręcz niemożliwe. Jeżeli decydujemy się na remont starego domu, zwyczajnie nie ma sensu być optymistą w sprawie pieniędzy. Podejście realistyczne i kasa na tak zwaną czarną godzinę, na wszelkie wcześniej nieplanowane wydatki, zwyczajnie będzie potrzebna.
Specjaliści
Czasami remont starego domu robi się samodzielnie. Jeżeli ogólnie budynek jest w dobrym stanie, ale chce się zmienić podłogę czy położyć gładź na ścianach, można poradzić sobie z tym bez pomocy specjalistów. Jeśli nieruchomość jest w kiepskim stanie, nie uda się bez wsparcia fachowców. Ci natomiast są dosłownie rozrywani, o czym również warto pamiętać. Organizowanie ekipy specjalistów do pracy trzeba rozpocząć wcześniej, ponieważ oczekiwanie na wolne terminy może trwać nawet rok.