Porady

Ile kosztuje remont starego domu?

„Studnia bez dna”, „Drożej niż budowa nowego domu”, „Lepiej zburzyć”. Dosyć tego! Pora obalić popularne mity dotyczące kosztu remontu starego domu! Ile tak naprawdę kosztuje remont starego domu? Co w starych domach należy z reguły remontować? Poniżej znajdziesz mnóstwo pomocnej wiedzy, zbiór linków oraz grupy wsparcia!


Ile kosztuje remont starego domu?

To zależy. Od wielkości, technologii budowy, tego, co trzeba będzie zrobić by nadawał się do zamieszkania. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, może to być 50 000 zł, albo nawet 300 000 zł. Możemy jedynie postarać się oszacować tę kwotę jak najbardziej się da.

W oszacowaniu ile kosztuje remont starego domu pomógł mi bardzo dokładny research. Skupiłam się na kilku konkretnych miejscach w sieci, które mogą zagwarantować zebranie odpowiedniej ilości danych potrzebnych do analizy. Aby porządnie oszacować tę kwotę, należy podejść do tego systemowo np stosować się do poniższych kroków.

 1. Przygotowanie. Starałam się dowiedzieć – co może być do remontu w starych domach. Taką wiedzę gromadziłam sukcesywnie przez dwa lata, a że wcześniej tez miałam o tym, co nieco pojęcia, oszacowanie kosztów już na końcu oraz wcześniej podczas oglądania potencjalnych domów nie stanowiło dla mnie większego problemu.
 2. Spisać wszystkie rzeczy, które chce się zmienić/wyremontować/potencjalne wady danego domu, a potem starać się wyliczyć ile to będzie kosztować najprościej przy użyciu kalkulatora budowlanego. Na końcu wpisu wstawię listę linków, które będą bardzo pomocne w szacunkach.
 3. Dodać 20% do otrzymanych wyników.

I już – to nie jest takie trudne, 3 wieczory i można perfekcyjnie oszacować koszt praktycznie każdej starej nieruchomości, wiadomo, że wyskakują jakieś kwiatki, że po zakupie się okazuje, że trzeba zrobić dodatkowo x,y,z – właśnie na nie przewidziałam te 20% i z reguły to się sprawdza.


Czy to naprawdę będzie kosztować MILION MONET?

Nic takiego mnie bardziej nie wkurza jak głupie gadanie, że remont starego domu to tyyyyle kosztuje. Nonsens! Kosztuje adekwatnie do ilości potrzebnych i wykonanych prac jak każdy remont. Jeśli dom ma zdrowe mury, stropy itp. i do remontu zostaje nam tylko wnętrze, to remont nie będzie kosztować więcej niż remont starego mieszkania o tym samym metrażu. I tu i tam trzeba robić nowe instalacje elektryczne, hydrauliczne, wylewki, tynki/gładzie, wymienić okna, remontować łazienki, zrobić sobie nową kuchnię. Jeśli trzeba robić dach, poprawiać fundamenty to o tym się wie i to się robi, a nie biadoli, z reguły niższa cena zakupu takowej nieruchomości rekompensuje późniejsze wyższe koszty remontu.


ile kosztuje remont starego domu

Drożej niż budowa domu?

To zależy.

Po pierwsze – mając własną działkę za friko (spadek, posag itp.) taniej będzie się budować. Szczególnie jeśli lokalizacja jest bardzo dobra, albo bardzo słaba – takiej działki nie da się praktycznie sprzedać, a oddawać za bezcen i kupować gdzie indziej po prostu szkoda. Jeśli lokalizacja jest taka sobie można działkę sprzedać i dołożyć do takiej w lepszej lokalizacji.

Po drugie – mając własny domek do remontu za friko (spadek, posąg itp.) w sensownej lokalizacji (jeśli nie pasuje lokalizacja to sprzedaj) prawdopodobnie taniej będzie remontować. Taniej od sprzedaży domu i budowania się na innej działce, a nawet taniej niżeli burzenie starego domu i stawianie w jego miejsce nowego. O ile ten dom do remontu nie ma 400m2 i nie jest pod opieką konserwatora 😉 Taniej po prostu już się nie da. Nawet jeśli do remontu jest od groma rzeczy. Mimo tego, że wiele osób właśnie wtedy mówi:

Studnia bez dna. Drożej niż budowa nowego domu. Lepiej zburzyć.

Po prostu przeciętna budowa domu 150 m2 z wykończeniem to koszt około 300-400 tys. zł, a remont podobnego w wielkości domu z wykończeniem (gdzie praktycznie wszystko jest do roboty) kosztuje około 250 tys. zł.

Po trzecie – Nie mając nic, prawdopodobnie lepiej kalkulować będzie się zakup domu do remontu, niż budowanie od zera, o ile ten dom do remontu nie ma 400m2 i nie jest pod opieką konserwatora 😉 . Budowa domu to po pierwsze zakup działki, który nie jest rzeczą prostą ani tanią, najczęściej stare domy mają dużo lepszą lokalizację, niż jakiekolwiek ciekawe działki na rynku nieruchomości. W dobie kredytów hipotecznych, które dostaje praktycznie każdy, działki stały się bardzo chodliwym towarem, popyt jest ogromny, za to podaż taka sama, a jak wiadomo, w takich sytuacjach ceny rosną. Czyli do drogiej działki trzeba doliczyć budowę domu, który dobrze zaprojektowany wcale drogi być nie musi, wtedy budowa może wyjść taniej niż remont.

Inaczej wygląda sprawa ze starymi domami. Bądźmy ze sobą szczery – większość nie chce nic starego/używanego. Wszyscy chcą mieć nowe/nieużywane w domyśle lepsze. Co mnie bardzo cieszy, bo dzięki temu stare domy trafiają tylko do zapaleńców, którzy chcą tchnąć w nie nowe życie. A co za tym idzie, stare domy są tanie (ofertowe ceny są z kosmosu, ale rynek to weryfikuje i transakcyjne są z reguły dużo niższe), nawet jeśli mają rewelacyjną lokalizację, większą powierzchnię użytkową, duży ogród, fajną działkę, to, tak czy siak, będą tańsze np. od nowego domu od dewelopera poza miastem w szczerym polu.


Trochę prywaty

Szukając domu dla nas, a szukałam go przeszło dwa lata, co jakiś czas mówiłam mężowi coś w stylu:

Je**bać to, kupimy działkę i będziemy się budować.

Takie frustracje dopadały mnie co jakiś czas, bo najczęściej nieruchomości, które oglądaliśmy okazywały się być ruinami. Wtedy zaczynałam liczyć, a ja w liczenie jestem dobra 😀 .  No i wychodziło mi, że jeśli chcemy mieć dom w Łodzi, to działka plus zbudowanie domu w stylu, jaki nam się podoba, plus przyłącza, koszty projektowe itp. wyjdzie drożej niż kupno starego domu w podobnej okolicy o podobnym metrażu i podpiwniczonego.

Im dalej od jakiś miast/miasteczek tym bardziej się opłaca kupować stary dom niżeli kupować działkę i się budować. I tak jest dosłownie wszędzie. Pomijam takie aspekty jak to, że stare domy często mają genialne działki, zagospodarowane ogrody, budynki gospodarcze, podpiwniczenie itp. Działki położone z dala od miast są tanie, ale nie aż tak, by przebić cenę domów do remontu ulokowanych beznadziejnie daleko od jakiejkolwiek cywilizacji. Bywają sytuacje, że kupując działkę dostajesz drewniany domek gratis 😉


Skąd wziął się mit kosztownego remontu starego domu?

Nie znam się na starych domach, ale i tak sobie taki kupię, bo znalazłem taki jeden bardzo tanio, a potem będę rozpowiadać po wszystkich, że remontuję ten dom i remontuję i końca nie widać, przepłaciłem kupując, przepłacałem remontując, za te same albo i mniejsze pieniądze bym się wybudował.

Są też i tacy, którzy po prostu lubią marudzić i ględzić jak to źle nie mają, a np. dostali stary dom w spadku i pakują się w remont takiego domu, chociaż zupełnie tego nie czują. Mimo tego, że nie budowali nigdy domu, uważają, że za to, co wydali na remont, mieliby już nowy dom. To oni są odpowiedzialni za szerzenie się mitu o tym, że remont starego domu kosztuje więcej niż budowa nowego. Dołóżmy do tego nasze dwie narodowe choroby, czyli znamsienawszystkim oraz narzekambozyje i voila schemat myśleniowy gotowy! A może oni się chwalą, jak to dużo nie wydali na ten remont?

Uogólnianie jest po prostu złe. Remont starego domu może kosztować dużo więcej niż budowa nowego domu, ale nie musi, może być nawet dużo tańszy niż budowa nowego domu. Wszystko jest zależne od tego, co się chce remontować bądź co się chce budować, oraz od tego, co się, do czego porównuje i czy w ogóle ma się podstawowe pojęcie o szacowaniu kosztów.


ile kosztuje remont starego domu?

Lista potencjalnych elementów do remontu w starym domu

W zależności od tego, czy ma 100 lat, czy może 45 (nasz ^^), albo 10, będą się inne rzeczy sypać. Tak – sypać! Zawsze jest coś do remontu, wymiany, a przede wszystkim do naprawy. To normalne, nie ma się czego bać, o ile się dobrze do remontu przygotowało.

Poniżej spisałam listę potencjalnych kłopotliwych i kosztownych w remoncie elementów starych domów oraz spraw, nad którymi trzeba się zastanowić i często też są baaardzo kosztowne.

 1. Fundamenty (może nie być fundamentów, mogą być kamienne do uzupełnienia, mogą być lane, ale nie odizolowane i idzie wilgoć w mury itp.)
 2. Strop (może się uginać, może być wymagane wzmocnienie)
 3. Ściany nośne i działowe (mogą być zmurszałe, mieć pęknięcia, naprężenia itp.)
 4. Dach i więźba dachowa (najczęściej do wymiany, szczególnie w drewnianych stulatkach)
 5. Podłogi i to, co pod nimi (pod podłogą może być sam piasek/żużel/słoma/pustka, brak wylewek i izolacji od gruntu, które trzeba będzie zrobić)
 6. Źródło c.w.u. oraz c.o. (wymiana ogrzewania węglowego np. na gazowe, koszty projektu przyłącza, jak i samego przyłącza)
 7. Instalacja hydrauliczna oraz elektryczna (standard)
 8. Ocieplenie budynku
 9. Okna i drzwi

Źródła wiedzy

Grupy na fb oraz fora tematyczne są nie do przecenienia, niekończące się źródła wiedzy, doświadczeń, porad. Warto z nich korzystać, nie bać się zadawać pytań, szukać na nich odpowiedzi. Masz wątpliwości co do piwnicy w swoim starym domu to po prostu wpisz w lupkę w grupie na fb hasło „piwnica”/”fundamenty”/”wilgoć” i znajdziesz mnóstwo wątków, które będą Ci pomocne w rozwiązaniu Twojego problemu. Poniżej moje ulubione trzy grupy na fb:

W starym domu!

Adaptacje starych domów

Remonty i wykończenia wnętrz

oraz moja własna –

PRL-OWSKA KOSTKA – remont starego domu, przebudowa, termomodernizacja


Podsumowanie

Masz działkę za friko? To się buduj! Masz dom za friko? To go remontuj! Chcesz kupić stary dom i go wyremontować? To zrób to! Chcesz kupić działkę i się budować? To zrób to! Nie ma co porównywać kosztów, one zawsze mogą być różne, raz mniejsze, raz większe. Wszystko zależy od przygotowania porządnego kosztorysu oraz tego, co chcemy uzyskać. Najważniejsze by żyć w zgodzie z sobą i mieszkać gdzie się chce. A i jeśli ktoś Ci będzie gadać, że remont starego domu to tyyyyyle kosztuje, że ojejku, to podeślij mu link do tego wpisu, może pomogę, chociaż w tym, że ta osoba przestanie Ci truć ;)

Pozdrawiam serdecznie!


Pomocne linki

https://kb.pl/porady/koszt-remontu-starego-domu/#

http://ladnydom.pl/budowa/1,161892,15930836,Ile_kosztuje_remont_domu___porownanie_kosztow_budowy.html https://dompelenpomyslow.pl/kosztuje-remont-starego-domu-warto-kupic-dom-go-wyremontowac/

https://muratordom.pl/remont-domu/odnawianie-wnetrz/ile-kosztuje-remont-domu-podajemy-koszty-robocizny-i-materialow-budowlanych-aa-Rkdj-KUHs-vMtZ.html

http://www.dom.pl/poradnik-termomodernizacja-domu.html

http://ladnydom.pl/budowa/56,161894,19143167,akcja-termomodernizacja-przygotowanie-starego-domu-do.html

http://termodom.pl/modernizuj/termomodernizacja_budynkow_z_lat_60_i_70/jak_przeprowadzic_termomodernizacje_domu_z_lat_60_i_70

http://ladnydom.pl/budowa/56,106578,18736657,remont-starego-domu-wymiana-instalacji-elektrycznej.html

http://ladnydom.pl/budowa/56,161894,19015995,akcja-termomodernizacja-dlaczego-warto-modernizowac-stare-domy.html

http://ladnydom.pl/budowa/56,106571,18631910,uszczelnienie-i-osuszenie-fundamentow.html http://ladnydom.pl/budowa/1,145002,17999566,Dwa_warianty_ocieplenia_domu_kostki.html https://kb.pl/porady/ile-kosztuje-instalacja-centralnego-ogrzewania-co/ http://www.forumbudowlane.pl/instalacje-grzewcze-i-ogrzewanie-domu/pompa-ciepla-w-starym-domu-t39576

http://www.ekspertbudowlany.pl/artykul/id2061,montaz-rekuperatora-w-remontowanym-domu https://muratordom.pl/remont-domu/termomodernizacja/remont-domu-kostki-ocieplenie-dachu-loggii-ukrycie-cokolu-aa-xqHZ-rkGK-JzSf.html

http://miesiecznik.murator.pl/remont/wnetrza_3138.html

http://cieplowlasciwie.pl/

https://kb.pl/porady/audyt-energetyczny-_t/#

http://www.prostyplan.pl/blog/jak-przygotowac-sie-do-remontu-mieszkania http://www.prostyplan.pl/blog/jaki-jest-koszt-wykonczenia-mieszkania

http://houseofsolutions.pl/jak-zaplanowac-gniazdka-odplywy-oswietlenie-w-mieszkaniu/ http://www.prostyplan.pl/blog/projekt-wykonawczy-mieszkania

http://www.prostyplan.pl/blog/bledy-w-projektowaniu-wnetrz

http://houseofsolutions.pl/jak-zaplanowac-gniazdka-odplywy-oswietlenie-w-mieszkaniu/

Previous Post Next Post

10 komentarzy

 • Reply Marta 11 maja 2018 at 14:10

  Świetny wpis, trochę mnie podniósł na duchu. Remontujemy stary dom (taki staruszek 90-letni) i wiadomo, że pieniądze leeeecą… Ale gdy tak pomyślę logicznie, to przy budowie nowego wcale nie byłoby lepiej…

  • Reply Monika P. 15 maja 2018 at 11:54

   I pewnie trwało by równie długo 😉

 • Reply Domi-Decor 14 maja 2018 at 11:21

  Cześć, wypowiem się z punktu widzenia projektanta. W przypadku starych domów często pojawia się COŚ 😉 COŚ co nie zostało przewidziane – np kiepsko rozprowadzona instalacja elektryczna. Często inwestorzy nie mają pojęcia gdzie znajdują się kable itp. To COŚ często tworzy dodatkowe koszty, które nie były brane pod uwagę przy zakupie nieruchomości. Od strony projektowania wnętrz uważam, że nie ma znaczenia czy dom jest nowy czy stary. Pracuję na i takich i takich – co więcej – w większości przypadków online na sporą odległość. Stary dom nie jest przeszkodą. Najtrudniej się pracuje z domem, w którym musi coś zostać… Zwykle są to ograniczające kwestie typu brzydka ale w dobrym stanie podłoga czy np meble kuchenne, które są w dobrej formie ale niestety do nowej koncepcji nie pasują 😉

  • Reply Monika P. 15 maja 2018 at 11:31

   Dobry projekt zawsze uchroni przed nieprzewidzianymi wydatkami. Must have szczególnie w przypadku remontu starego domu.

 • Reply Kasia 14 maja 2018 at 11:47

  Stare domy są niezwykle klimatyczne i mają w sobie coś wyjątkowego – historię…Wspaniałe jest to, że nie wszystkie domy czeka rozbiórka i coraz więcej osób decyduje się je remontować.

  • Reply Monika P. 15 maja 2018 at 11:34

   Mnie też to bardzo cieszy! Nasze polskie społeczeństwo dojrzewa, mądrzeje, przestaje się przejmować co powiedzą inni, dzięki czemu coraz więcej osób chce ratować stare domy, zamiast się budować.

 • Reply Agnieszka 14 maja 2018 at 13:37

  Dokładnie. Czy budowa czy remont – trzeba mieć na to kasę. I jedno i drugie jest upierdliwe i może się ciągnąć latami. Nowy dom to także „studnia bez dna” 😉

  • Reply Monika P. 15 maja 2018 at 11:35

   W punkt!

 • Reply Zuzka 29 marca 2019 at 18:51

  A co zrobić kiedy ma się dom na wsi a działkę w mieście? Ten na wsi nigdy nie będzie docelowym ale czy wkładać kasę na remont żeby pomieszkać 5 lat i sprzedać? Działka w mieście duża a przy domu na wsi maleńki ogródek, bez sensu

 • Reply feldgrau 3 kwietnia 2019 at 13:03

  Biorąc pod uwagę, że decyzja dotycząca miejsca zamieszkania może być tą ostateczną, to w moim odczuciu kwestia finansów nie jest pierwszorzędna. Zdaję sobie sprawę, że nawet generalny remont starego domu wyjdzie taniej niż jego zburzenie i wybudowanie nowego, ale w sprawie tak fundamentalnej świadomość życia zgodnie z własnym „ja” jest chyba warta dopłaty. Oczywiście wiele zależy od charakteru starego domu, ale niestety większość z nich to peerelowskie króliczarnie, gdzie funkcjonalność dostosowana była do podstawowych potrzeb „nowego” społeczeństwa. Wiem że można dziś kreatywnie je przebudowywać, ale nie wszyscy pozbędą się uczucia, że mieszkają w domu naznaczonym historią, kiedy za dopłatą mogliby od zera pisać własną.

 • Leave a Reply