W dobie inflacji i stale rosnących cen nie tylko za żywność, lecz również energię elektryczną, niezwykle popularne staje się poszukiwanie rozwiązań pozwalających zminimalizować rachunki za prąd. Rozwój technologiczny sprawił, że dziś gospodarstwa domowe mają bardzo duży wybór w zakresie samodzielnego wytwarzania prądu. Nie da się ukryć, że zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne. Zanim jednak przejdziemy do zamawiania takiego zestawu fotowoltaicznego, warto się najpierw upewnić, jaka powinna być jego moc.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Żeby móc odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z odpowiednim doborem mocy zestawu fotowoltaicznego montowanego w gospodarstwie domowym, musimy najpierw zdać sobie sprawę z tego, jak to wszystko dokładnie działa.
Podstawą każdej instalacji fotowoltaicznej są panele, które są w stanie przekształcać padające na ich powierzchnię promienie słoneczne w prąd elektryczny. Energia ta przekazywana jest do specjalnego inwertera, czyli urządzenia zmieniającego prąd stały w zmienny, czyli dokładnie ten sam, który znajduje się w klasycznej sieci elektrycznej.
Dlaczego odpowiednie dobranie mocy jest tak ważne? Ideą całego przedsięwzięcia jest, aby przy pomocy paneli fotowoltaicznych gospodarstwo domowe stało się samowystarczalne pod względem energetycznym. Chodzi o to, aby móc samodzielnie pokryć całe swoje zapotrzebowanie i nie kupować energii z sieci zewnętrznej. Żeby to jednak zrobić, konieczne jest właściwe skonfigurowanie zestawu.
Ile energii zużywa przeciętne gospodarstwo domowe?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejsze w określaniu mocy zestawu fotowoltaicznego jest obliczenie, ile energii zużywa dany dom. Jeśli instaluje się panele na już wybudowanym i zamieszkałym domu można to dość łatwo oszacować. Problemem jest jednak w sytuacji, gdy instalacja zakładana będzie na dopiero budowanym domu. Warto wtedy wiedzieć, jakie jest przeciętne zużycie.
Oczywiście wiele w tym wypadku zależy od tego, ile osób żyje w danym domu, w jakim stopniu wykorzystują energię elektryczną oraz jak dużo urządzeń jest podłączonych do sieci. Przykładowo gospodarstwa ogrzewające się prądem i pozbawione przyłącza gazowego będą zużywały znacznie więcej energii. Przyjmuje się jednak, że przeciętne gospodarstwo domowe każdego roku potrzebuje około 3-4 kWh.
Jak poprawnie obliczyć moc paneli fotowoltaicznych?
Jeśli wiemy, jakie mamy roczne zużycie prądu lub też potrafimy je poprawnie oszacować, wybranie właściwej mocy paneli fotowoltaicznych będzie bardzo prostym zadaniem.
Wiedzieć musimy, że na każdy 1000 kWh energii zużytej w roku należy przyjąć 1,2 kW mocy. Jeśli nasze roczne zużycie wynosi 4 kWh, musimy pomnożyć je przez 1,2 i następnie podzielić przez 1000 kWh — wynik będzie oznaczał moc, którą powinny mieć panele fotowoltaiczne. W tym wypadku moc wyniesie 4,8 kW. Jeśli posiadamy takie zużycie, dla bezpieczeństwa polecany jest zestaw fotowoltaiczny 5kw, który zagwarantuje, że nawet przy nieco większym zużyciu cały czas będzie można czerpać energię z własnego źródła bez konieczności dokupywania jej z elektrowni.
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://pvstar.pl/product-pol-319-Zestaw-fotowoltaiczny-5-32-kWp-3-fazy-grunt.html
Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?
Na uwadze koniecznie trzeba mieć, że powyższe obliczenia są tylko szacunkami i nie należy sztywno się ich trzymać. Przykładowo bardzo rzadko szacowane 1000 kWh, które powinny wyjść z paneli, uda się faktycznie uzyskać. Wiele w tym wypadku zależy od położenia paneli względem słońca, lecz przede wszystkim od pogody. Z tego też powodu tak ważne jest to, aby brać poprawkę na otrzymane wyliczenia i określać moc całego zestawu z odpowiednim zapasem.
Osobną kwestią jest jeszcze to, jak wiele paneli będziemy mogli zamontować na swoim domu. Żeby móc uzyskać odpowiednią moc, a więc dostarczać do wewnętrznej sieci żądaną ilość energii, konieczne jest zajęcie sporej powierzchni dachu — przyjmuje się, że zestaw fotowoltaiczny 5kw zajmie około 25 metrów kwadratowych.
Inną zmienną, którą należy rozważyć, określając moc paneli fotowoltaicznych, jest zmienność pór roku. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę to, że w czasie zimy zapotrzebowanie na energię elektryczną znacznie wzrośnie, a z kolei jej pozyskiwanie wyraźne spadnie. Większa ilość paneli fotowoltaicznych pomoże uniknąć deficytu energetycznego. Z drugiej jednak strony w czasie lata występować w tym będzie nadprodukcja energii. Warto więc poważnie rozważyć, czy lepiej ponieść większe wydatki na instalację fotowoltaiczną, która będzie się z dłużej zwracała, czy może dokupować w czasie zimy prąd z sieci energetycznej.
Materiał zewnętrzny