Hale przemysłowe cieszą się rosnącą popularnością wśród przedstawicieli różnych branż. Jeśli bowiem montaż konstrukcji stalowej wykonuje profesjonalny generalny wykonawca, przebiega on naprawdę sprawnie i jest sporo tańszy niż rozwiązania w budownictwie tradycyjnym. Okazuje się również, że tego rodzaju hale sprawdzają się w naprawdę wielu gałęziach przemysłu. Jak wyglądają kolejne etapy ich realizacji?
Hale przemysłowe Opolskie – realizacja
Aby hale przemysłowe mogły powstać i zostać przeznaczone do użytku, konieczne jest przejście przez kilka niezbędnych etapów. Każdy z nich nadzoruje (najlepiej doświadczony w danym regionie) generalny wykonawca w porozumieniu z architektem i samym zleceniodawcą. Jak wygląda montaż konstrukcji stalowej w naszym kraju? O czym nie można zapomnieć, by budowa przebiegała sprawnie i zgodnie z prawem?
Projekt i specyfikacja
Hale przemysłowe, niezależnie od ich ostatecznego przeznaczenia, na początek trzeba bardzo dobrze zaprojektować. Generalny wykonawca musi więc podjąć ścisłą współpracę z doświadczonym architektem. Projekt musi uwzględniać wszystkie sugestie przedsiębiorcy, które są w gruncie rzeczy jego potrzebami i możliwościami, ale profesjonalny zespół wie, że istotna jest także specyfika danej branży. Dobrze przygotowany projekt, a więc dokładnie sporządzona dokumentacja i jak najbardziej precyzyjne zliczenie kosztów, to gwarancja powstania trwałych i tanich hal przemysłowych.
Pozwolenia
Niezależnie od formy wybranego budownictwa, polskie prawo zawsze nakłada obowiązek uzyskania (najczęściej od samorządu) odpowiednich zgód. Wykonane wcześniej projekty i specyfikacja to absolutna podstawa do ich otrzymania i możliwości rozpoczęcia robót w danym miejscu. Oprócz samych pozwoleń, konieczne jest również spełnienie wymogów BHP, by osoby stawiające hale przemysłowe na pewno były bezpieczne podczas wykonywania niezbędnych prac.
Przygotowanie terenu pod hale przemysłowe
Prace fizyczne rozpoczynają się dopiero po przygotowaniu projektu i uzyskaniu właściwych zgód. Zanim rozpocznie się stawianie elementów nośnych, a hale przemysłowe nabiorą realnych kształtów, niezbędne jest przygotowanie terenu. Dokładne wyrównanie sprawia, że montaż konstrukcji stalowej jest stabilny i trwały.
Montaż elementów nośnych i wzmocnień
Konstrukcja stalowa to przede wszystkim odpowiednio dobrane i precyzyjnie ze sobą połączone elementy nośne i wzmocnienia. Najczęściej wykorzystywane są szkielety prętowe, jednak należy wiedzieć, że doświadczony generalny wykonawca w porozumieniu z projektantem mogą zdecydować się na inne komponenty. Następnie przechodzą do połączenia ich z kratownicami dachowymi, do czego wykorzystywane są wyjątkowo wytrzymałe stalowe śruby. Aby konstrukcja była naprawdę stabilna, konieczne jest zastosowanie odpowiednich profili wzmacniających.
Wykończenie konstrukcji stalowej
Aby hale przemysłowe nabrały swojego ostatecznego kształtu, wykańcza się je izolowanymi płytami lub kasetami wypełnionymi pianką poliuretanową, wełną mineralną i styropianem. Dzięki temu wyróżniają się nie tylko odpowiednią izolacją, ale również funkcjonalnością.
Generalny wykonawca Opolskie
Mimo tego, że montaż konstrukcji stalowej jest tańszy i przebiega szybciej niż w przypadku budownictwa tradycyjnego, wciąż pozostaje poważną inwestycją. Hale przemysłowe to bowiem miejsce pracy ludzi – muszą więc zapewniać bezpieczeństwo, być stabilne i trwałe. Konieczne jest więc wybranie specjalisty z dużym doświadczeniem. Generalny wykonawca powinien również znać specyfikę danego regionu. To wszystko daje ci gwarancję, że współpraca zakończy się sukcesem.