Mało kto zdaje sobie sprawę, że źle zamontowane drzwi i okna skutkują ogromnymi stratami w energii cieplnej. Z tego względu warto jak najszybciej zdecydować się na ich wymianę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Mieszkając w domu, głównym problemem mogą być koszty i niedogodności w postaci chwilowego bałaganu. Jednak mieszkając w bloku musimy mieć na względzie również współlokatorów.
Odpowiednie pozwolenia
Po pierwsze, o swoich zamiarach należy poinformować spółdzielnię i uzyskać odpowiednie pozwolenia. Następnie trzeba uprzedzić sąsiadów, że wymiana drzwi i okien będzie miała miejsce. Można zrobić to za pomocą tablicy ogłoszeń, a najbliżej mieszkające osoby warto poinformować osobiście. Bowiem huk wiertarki, kucie ścian i ewentualne zanieczyszczenia mogą dotknąć je najbardziej. Ważne jest także zachowanie ciszy nocnej od godziny 22:00 do 6:00, przez co ekipa remontowa nie może rozpocząć prac bladym świtem.
Sytuacja ma się nieco inaczej, jeśli wymiana stolarki nie dotyczy wynajmowanego przez nas mieszkania, a na przykład jednego z pięter na klatce schodowej. Wówczas odpowiedzialność finansową oraz za poinformowanie mieszkańców ponosi spółdzielnia.
Jednak nie tylko kwestie prawne są istotne i konieczne do przeanalizowania. Gdy nie możemy zdać się na spółdzielnie i liczyć, że ktoś weźmie na siebie dużą część obowiązków, sami musimy wzbogacić swoją wiedzę o kilka aspektów technicznych lub po prostu poprosić sprzedawcę o pomoc. Jednak podczas dokonywania wyboru warto spytać o takie parametry jak właściwości akustyczne, które w hałaśliwej okolicy nie powinny być mniejsze niż 45 decybeli, odporność na wielokrotne zamykanie i otwieranie wynoszące zazwyczaj średnio 10.000 cykli czy przepuszczalność światła, która powinna być wyższa niż 70%.
Wymiana drzwi i okien
Źle zamontowane drzwi, tak samo jak i okna marnują bardzo dużą ilość energii cieplnej. Aby temu zapobiec i zniwelować niepotrzebne koszty również warto postawić na ich wymianę i sprostowanie technicznych błędów. To, na co dobrze jest zwrócić uwagę to czy wokół ościeżnicy i w progu nie powstały mostki cieplne. Jest to fachowa nazwa, która w praktyce oznacza przerwy i ubytki, którymi ucieka ciepło. Można stwierdzić, że są one efektem niedociągnięć ze strony wykonawcy, a według teorii łatwo jest je szybko wyeliminować i znów cieszyć się drzwiami pełniącymi swoją funkcję, jednak w praktyce nie jest to takie proste i wygląda zupełnie inaczej. Mostki cieplne powstają na skutek zawilgocenia materiałów izolacyjnych, które przestają należycie ocieplać dom, więc aby to naprawić nie wystarczy jedynie zakup nowych drzwi, ale też powrót i naprawa od podstaw, a tym powinien zająć się już tylko fachowiec.
W Internecie po wpisaniu frazy „wymiana drzwi i okien” naszym oczom ukaże się tysiąc stron z radami i instrukcjami jak wykonać to samemu, ale też znajdziemy profesjonalne portale, które dysponują specjalistycznymi artykułami z tej dziedziny. Biorąc pod uwagę skomplikowane podłoże wszelkich usterek oraz ogrom parametrów, jakimi należy kierować się przy wyborze nowej stolarki warto przeczytać kilka profesjonalnych wpisów i zdecydować się na pomoc fachowca, by później móc cieszyć się inwestycją na lata.